BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT online
Wybrany artykuł

Deklaracje pit przez internet

Urząd skarbowy już od kilku lat pozwala podatnikom na złożenie deklaracji PIT przez Internet. Niestety nie wszyscy jeszcze korzystają z tego rozwiązania. Czy to oznacza, że jakaś grupa podatników jest wyłączona z tego uprawnienia? Czy po prostu brakuje jeszcze świadomości, jak złożyć deklaracje PIT przez Internet?

Dla kogo deklaracja PIT przez Internet

Większość podatników ma możliwość rozliczania się ze swoich dochodów przez wysłanie deklaracji PIT przez Internet. Do rozliczenia niezbędny jest specjalistyczny program podatkowy tj. PIT Projekt oraz dostęp do przeglądarki stron internetowych wraz z siecią. Tak naprawdę nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza w dziedzinie podatkowej, wystarczy umiejętność obsługi komputera. Kreator programu sam poprowadzi nas przez poszczególne etapy rozliczenia PIT przez Internet. E-deklaracje PIT przez Internet nie są skomplikowane ani pracochłonne. Jeśli chcesz oszczędzić swój czas potrzebny na osobiste rozliczenie z fiskusem, złóż deklaracje PIT przez Internet. Nie bój się, deklaracja PIT przez Internet jest tak samo ważna jak wersja papierowa rozliczenia.

Deklaracje PIT przez Internet mogą składać podatnicy, którzy jest wcześniej korzystali z możliwości rozliczenia online, jak i ci, którzy rozliczenie PIT przez Internet dokonują pierwszy raz. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń podmiotowych.

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Pit przez Internet nie wymaga odręcznego podpisu na formularzu. Nie trzeba wiec podpisywać druków i ich skanować. Mimo obaw nie trzeba dysponować także kwalifikowanym podpisem elektronicznym, aby móc internetowo rozliczyć się w trybie online. Jeszcze kilka lat temu było to koniecznością, ale dziś nie jest to wymagane. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się na podstawie podania swoich danych osobowych oraz kwoty osiągniętego przychodu w zeszłym roku podatkowym. Kwota przychodu musi zgadzać się z tą, która została wykazana w PIT. Jeśli podatnik jej nie zna, nie będzie mógł wysłać wypełnione deklaracje PIT przez Internet. Pozostaje tylko wysyłka PIT tradycyjną pocztą, bądź złożenie wypełnionego druku osobiście w urzędzie skarbowym.

W przypadku gdy internetowa deklaracja PIT jest pierwszą w życiu podatnika, weryfikacja odbywa się na podstawie wpisania zera w pole, gdzie trzeba wykazać przychód osiągnięty w zeszłym roku. Do celów dowodowych i informacyjnych warto przechowywać wszystkie wypełnione druki, czy to w wersji papierowej, czy online. Pewne informacje są niezbędne do rozliczenia w przyszłym roku podatkowym.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari