BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybór programu do rozliczeń
Wybrany artykuł

Gdzie rozliczyć PIT?

Zakończenie roku podatkowego wiąże się z koniecznością wypełnienia obowiązku rozliczeniowego względem urzędu skarbowego. Pojawiają się więc dylematy i pytania, jak i gdzie rozliczyć pit. Możliwości jest kilka. Wszystko zależy od tego, jaki formularz musimy wypełnić oraz jakie są źródła osiągniętego przez nas dochodu.

Gdzie rozliczyć PIT?

Podatnik może rozliczyć zeznanie samodzielnie przy użyciu programu do rozliczeń podatkowych, skorzystać z usługi Twój e-pit bądź też skorzystać z usług biur rachunkowych. Rozliczenie przez podmioty zewnętrze wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie rozwiązuje problemu na kolejne lata.

Usługa Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów w 2021 roku uruchomiło nową usługę dedykowaną podatnikom rozliczającym się z urzędem skarbowy. Logując się do portalu podatkowego mamy dostęp do Twój e-PIT, czyli zeznania podatkowego, przygotowane przez administrację skarbową. Twój e-PIT określa dochód, kwotę nadpłaty / do zapłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego. Użytkownik przed akceptacją zaproponowanego pita musi sprawdzić wszystkie dane oraz uzupełnić bądź zmodyfikować posiadane ulgi i odliczenia. Niestety nie każdy może skorzystać z gotowego rozliczenia. Twój e-PIT udostępnia użytkownikowi tylko zeznania na formularzu PIT-37 lub/i PIT-38. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w kolejnych latach to się zmieni i zachęca do wypełniania pitu przez dedykowane programy do rozliczeń podatkowych.

Program PIT Projekt

Program PIT Projekt jest na tyle uniwersalny, że pozwala na wypełnienie wszystkich potrzebnych formularzy wraz z załącznikami. Możemy skorzystać zarówno z wersji desktop, gdzie konieczna jest instalacja programu na komputerze, jak i wersji online, gdzie wystarczy tylko posiadać stały dostęp do sieci internetowej. Program, wyposażony jest w Asystenta rozliczeń podatkowych, który przy pomocy prostych pytań przeprowadzi nas przez cały proces wypełniania deklaracji. Nie trzeba znać szczegółowych wymogów wypełniania pitu, program sam przeniesie dane we właściwe miejsca na formularzu. Bez problemu wykażemy wszystkie osiągnięte źródła dochodu, uwzględnimy przysługujące nam ulgi czy odliczenia oraz wskażemy OPP, której chcemy przekazać nasz 1,5% podatku. Program PIT Projekt pozwala na wysyłkę deklaracji drogą elektroniczną. Wystarczy uwierzytelnić wysyłkę pitu, aby nasze rozliczenie w ciągu kilku sekund trafiło do systemu urzędu skarbowego. Jeśli chcemy złożyć zeznanie w tradycyjny sposób i zanieść je osobiście do właściwego urzędu skarbowego, możemy to zrobić, drukując gotowy pit.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari