BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT online
Wybrany artykuł

PIT jak rozliczyć przez Internet

Bardzo wielu podatników odwleka rozliczenie deklaracji do ostatniej chwili ze względu na przekonanie, że wypełnienie pitu jest czymś pracochłonnym i trudnym. Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu deklaracje były sporządzane wyłącznie na formularzach papierowych, a ich złożenie wiązało się z koniecznością osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Dziś czasy się zmieniają. Rozwój informatyki i powszechna cyfryzacja pozwala na szybsze i łatwiejsze złożenie pitu bez wychodzenia z domu, po prostu trzeba wiedzieć jak pit rozliczyć przez Internet. Poniżej krótki poradnik – rozliczania pitu online.

Program do rozliczenia pitu

Najprostszym sposobem rozliczenia się z urzędem skarbowych przez Internet jest skorzystanie ze specjalistycznego programu do wypełniania deklaracji podatkowych. Jednym z takich programów jest PIT Projekt, dostępny jest on na stronie www.pitprojekt.pl. Program działa przez Internet, aby z niego skorzystać nie musimy instalować aplikacji na komputerze.

Program PIT Projekt pozwala na szybkie rozliczenie pitu bez znajomości szczegółowych regulacji prawnych. Dla osób, które po raz pierwszy wypełniają deklarację, poleca się skorzystanie z pomocy PIT Asystenta. To nic innego jak kreator, który wypełnia zeznanie na podstawie odpowiedzi na wcześniej zadane pytania. Użytkownik musi wprowadzić wszystkie dane z posiadanych informacji od pracodawcy (np. PIT-u 11) do systemu. Konieczne jest też wskazanie przysługujących ulg oraz odliczeń. Program daje możliwość również wskazania wybranej OPP, której zostanie przekazany 1,5% obliczonego podatku.

Wysyłka pitu online

Gotową deklarację możemy wysłać do urzędu skarbowego bezpośrednio z programu z poziomu przeglądarki internetowej. Cały proces jest całkowicie bezpieczny, a co najważniejsze możemy szybko rozliczyć się z urzędem skarbowym bez kolejek i wychodzenia z domu. Do wysyłki konieczna jest autoryzacja danych, która będzie poświadczać tożsamość osoby dokonującej rozliczenia. Warto więc już wcześniej przygotować sobie zeznanie z ubiegłego roku podatkowego, z którego spiszemy potrzebne dane m.in. te dotyczące uzyskanego dochodu. Podczas wysyłki przez Internet konieczne jest sprawdzenie statusu wysyłanej deklaracji. Tylko status 200 oznacza pozytywną wysyłkę pitu i jej dostarczenie do systemu urzędu. Po zakończeniu przesyłania użytkownik otrzymuje również UPO – czyli Urzędowym Poświadczenie Odbioru. Dla celów dowodowych możemy również zapisać wypełniony pit w formacie .pdf na komputerze bądź wydrukować całą deklarację.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari