BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wysyłka PIT online
Wybrany artykuł

PIT – jak złożyć przez Internet?

Wypełnioną deklarację podatkową możemy dostarczyć do urzędu skarbowego na kilka sposobów. Nie trzeba osobiście udawać się do placówki, można to zrobić za pośrednictwem poczty polskiej bądź przez Internet. Mimo że prowadzone są akcje społeczne upowszechniające usługi online, wielu podatników nadal nie wie, jak złożyć PIT przez Internet. Podpowiadamy, jak to zrobić szybko i bezpiecznie.

Ustawodawca nie przewidział wysyłki zeznania podatkowego drogą e-mailową, ze względu bezpieczeństwa, brak możliwości autoryzacji osoby wysyłającej rozliczenie. Nie są również honorowane skany czy innego typu elektroniczne załączniki, wysyłane na skrzynkę e-mailową urzędu. Chcąc złożyć deklarację online, należy skorzystać z usługi Twój e-PIT bądź specjalistycznego programu do rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Polecamy darmowy program PIT Projekt ze względu na jego łatwości w obsłudze. PIT Projekt dostępny jest online z poziomu przeglądarki internetowej bądź jako aplikacja wymagającą instalacji na dysku komputera.

Program posiada wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do wypełnienia zeznania podatkowego. Jako początkujący użytkownik można skorzystać ze wbudowanego kreatora, który krok po kroku przeprowadzi przez cały proces wypełniania PITu. Aktywność będzie ograniczała się do poprzenoszenia danych w odpowiednie pola aplikacji i określeniu przysługujących ulg oraz odliczeń. Program sam dokona wszystkich niezbędnych obliczeń i wygeneruje gotowy PIT.

Program PIT Projekt posiada dedykowaną opcję – Wyślij e-deklarację, pozwalającą na złożenie PITu przez Internet. Podatnik, składając PIT online, musi określić sposób, w jaki mam być wysłana deklaracja do urzędu skarbowego. Wysyłka może odbyć się bez podpisu elektronicznego, ale wówczas konieczne jest uwierzytelnienie na podstawie danych osobowych oraz kwoty przychodu z ubiegłego roku. Należy więc wcześniej przygotować potrzebne dane. Jeśli posiada się certyfikat, autoryzacja wysyłki będzie odbywać się na podstawie wykupionego podpisu elektronicznego. Cały proces wysyłki trwa kilka sekund i od razu użytkownik jest poinformowany o statusie wysyłanego formularza. Podatnik otrzymuje potwierdzenie wysyłki PITu w postaci wygenerowanego w systemie UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Ma możliwość jego bezpośredniego wydruku bądź zapisania na dysku komputera.

Złożenie PITu przez Internet nie jest więc czynnością skomplikowaną, zwłaszcza gdy korzysta się z dedykowanego programu do wypełniania i wysyłki deklaracji, takiego jak PIT Projekt.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari