BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wysyłka PIT online
Wybrany artykuł

Wysłanie pit online przez internet

Urząd skarbowy umożliwia podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego na dwa sposoby. Pierwszy przez złożenie osobiście rocznego zeznania podatkowego na formularzu papierowym w placówce. Drugi poprzez wysłanie PITu przez Internet. Wysłanie PIT online wiąże się z licznymi korzyściami, warto więc wiedzieć, jak wysłać rozliczenie PIT przez Internet.

Wysłanie deklaracji PIT przez Internet w praktyce

Jak wysłać PIT przez Internet? Wysłanie PIT-u online wymaga posiadania dostępu do internetu, bez względu na to, czy decydujemy się na instalację programu na naszym komputerze, czy też wybieramy wersję online programu. W pierwszej fazie rozliczania PIT 37 podatnik wybiera sposób opodatkowania, uzupełnia swoje dane, a następnie określa źródła osiąganych dochodów. Kolejnym krokiem jest określenie wszystkich osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym przychodów, kosztów oraz ulg, które mu przysługują. Program prosić również o uzupełnienie wielkość składek. System sam dokona obliczeń podatku i naniesie właściwe kwoty w wyznaczone miejsca na formularzu PIT-37. Kiedy nasza deklaracja będzie już gotowa, możemy skorzystać z opcji wyślij PIT. Domyślną metodą jest wysłanie PIT przez internet bez podpisu elektronicznego.

W celu weryfikacji podatnika konieczne jest podanie kwoty przychodu z zeszłorocznego zeznania. Gdy jest to pierwsza deklaracja, wpisujemy po prostu zero. Możemy skorzystać również z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jeśli go posiadamy. Na tym etapie można jeszcze raz sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Gdy wszystko jest w porządku i wszystkie dane zostały wypełnione, po prostu wyślij PIT online.

Jak sprawdzić, czy wysłanie PITu przez internet powiodło się?

O tym, czy deklaracja została prawidłowo dostarczona, informuje nas status wysyłki. Przy prawidłowym dostarczeniu deklaracji elektronicznej do urzędu skarbowego wyświetla się liczba 200 oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Tzw. UPO należy wydrukować i zachować razem w PIT jako potwierdzenie. W sytuacji, gdy nasza deklaracja otrzyma status 414 będzie to oznaczało jej negatywną weryfikację. Może to się wiązać z błędnym podaniem danych weryfikacyjnych, gdy następowało złożenie PITu online. W takim przypadku czeka nas ponowne wysłanie rozliczenia PIT przez internet. Cała procedura wysyłki rocznego rozliczenia podatkowego nie jest skomplikowana. Wystarczy dokładnie czytać komunikaty wyświetlane przez program. Podobnie wygląda też wysłanie korekty zeznania podatkowego przez Internet, kiedy to również jesteśmy informowani w podsumowaniu o tym czy PIT wysłany przez Internet dotarł do bazy fiskusa.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?