pit przez internetRozliczanie PIT przez Internet staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Podatnicy, również Ci niemający dużej wiedzy o tego rodzaju rozliczeniach, chętnie korzystają z programów online, dzięki którym rozliczenie PIT jest bardzo proste i niezwykle szybkie. Pośród wielu osób panuje jednak przekonanie, że metoda ta nie jest do końca bezpieczna. Niektórzy obawiają się chociażby kradzieży danych, które wypisuje się w wirtualnej deklaracji. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i w konsekwencji – należy zrezygnować z rozliczania PIT przez Internet, powracając do tradycyjnych formularzy? Przekonajmy się!

Dlaczego PIT przez Internet?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zadane w temacie tego artykułu, przyjrzyjmy się fenomenowi rozliczania PIT online, ponieważ jest to rozwiązanie niezwykle popularne i korzystne dla każdego podatnika. E-Deklaracje zostały wprowadzone z jednej strony po to, aby znacząco ułatwić życie podatnikom, którzy na myśl o konieczności wypełniania tradycyjnego formularza dostawali białej gorączki, a z drugiej po to, aby zracjonalizować wydatki administracji publicznej, a także rozwinąć krajową infrastrukturę.

Dzięki innowacyjnemu systemowi, rozliczenie PIT online jest dzisiaj niezwykle proste i szybkie, ponieważ wystarczy tylko posiadać formularze PIT-11 od pracodawców i przenieść konkretne kwoty w odpowiednie miejsca. Oczywiście system informuje o wszystkim oraz podpowiada co i gdzie wpisać, dlatego osoba wypełniająca deklarację nie musi mieć jakiejkolwiek wiedzy na temat podatków. Wszystko przebiega szybko, wyliczenia są automatyczne, a popełnienie błędu graniczy z cudem. A nawet jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek pomyłki, system nas o tym poinformuje i pozwoli dokonać niezbędnych poprawek.

pit przez internet pobierz

Jest więc wygodnie, sprawnie i bezproblemowo, ale czy również… bezpiecznie? Przekonajmy się!

Rozliczenie PIT online a procedury bezpieczeństwa

System E-deklaracje powstał z inicjatywy Ministerstwa Finansów, co już powinno być pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Pierwszym elementem całej procedury bezpieczeństwa jest konieczność wprowadzenia danych, unikalnych dla każdego podatnika. Mowa tutaj o:

  • imieniu i nazwisku,
  • dacie urodzenia,
  • numerze pesel,
  • kwocie przychodu, jaką podatnik uzyskał dwa lata wcześniej.

Dzięki podaniu tym danym możliwe jest złożenie tzw. elektronicznego podpisu, który jest bardzo ważnym krokiem na drodze do bezpieczeństwa całego systemu.

To jednak nie wszystko, bo pomimo zastosowania podpisu elektronicznego, wciąż istniała możliwość podsłuchu transmisji, dlatego też wprowadzono specjalne szyfrowanie kanału komunikacji, co czyni dane w pełni bezpiecznymi. A co z przesyłanymi dokumentami? Czy ktoś z zewnątrz może je w jakiś sposób przechwycić? Na szczęście nie jest to możliwe, ponieważ rozliczanie PIT przez Internet również w tej kwestii zostało w pełni zabezpieczone. W tym przypadku zastosowano najlepsze rozwiązania zabezpieczające, które wykorzystywane są między innymi w bankowości internetowej.

pit online

Każdy formularz PIT wypełniony przez Internet trafia do aplikacji e-podatki, w której dokonywana jest pełna weryfikacja danych, po czym zostaje przesłany do Centralnego Rejestru Dokumentów i stamtąd, już bezpośrednio, do właściwego urzędu skarbowego, wskazanego przez podatnika. Jak więc widać droga, którą musi pokonać e-deklaracja nie jest wcale długa i na żadnym z etapów – czy to jej wypełniania, czy też podróży, nie ma możliwości, aby nasze dane trafiły w niepowołane ręce. Dlatego też możesz zapoznać się z aplikacją i skorzystać z niej bez najmniejszych nawet obaw!

Czy warto rozliczać PIT przez Internet?

Oczywiście, ponieważ rozliczenie PIT jeszcze nigdy nie było takie proste i bezproblemowe. Dzięki innowacyjnym technologiom, które podpowiadają nam co robić na każdym kroku w trakcie wypełniania deklaracji i samodzielnie wyliczają wszystkie kwoty, możemy cieszyć się możliwością wypełnienia i wysłania deklaracji w 5 minut. Bez wychodzenia z domu.

Rozliczenie PIT online to:

  • możliwość błyskawicznego wypełnienia deklaracji bez wychodzenia z domu,
  • całkowite zminimalizowanie potencjalnych pomyłek, dzięki automatycznym wyliczeniom systemu,
  • możliwość wysłania deklaracji w oparciu o podpis elektroniczny,
  • pełne bezpieczeństwo danych na każdym etapie wypełniania i wysyłania PIT przez Internet.