BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybrany artykuł

Podatek dochodowy – ile wynosi i jak go obliczyć?

Praca na etat i nie tylko wiąże się z koniecznością płacenia różnych podatków. Jednym z nich jest podatek dochodowy – ile wynosi i od czego zależy jego wysokość? Jako specjaliści z tej branży, odpowiadamy na pytanie!

Podatek dochodowy – ile wynosi i od czego zależy?

Ile wynosi podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z pytań, które często sobie zadajemy. To od tego zobowiązania zależy często nasze wynagrodzenie. Podatek dochodowy to nic innego, jak obowiązkowa należność dla Skarbu Państwa, która obliczana jest od naszych dochodów. Jest on składnikiem systemu podatkowego w Polsce. Opłatę tego typu dzieli się na dwa rodzaje: Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).

Jaki jest podatek dochodowy? Jeśli chodzi o kwoty, to nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od zastosowanego progu podatkowego. Progi podatkowe w Polsce wskazują na dwie stawki: 12% i 32%. Pierwszą stawkę stosuje się do dochodów do 85 528 zł w skali roku. Wyższa stawka dotyczy dochodów przekraczających ten limit. Ile wynosi podatek od dochodu? Zgodnie z tym, co napisaliśmy, wszystko zależy od przychodów, jakie wygenerujemy w skali roku.

Jak obliczyć podatek dochodowy? Podpowiadamy!

Wiesz już, jakie są progi podatkowe w Polsce. Warto zastanowić się teraz, jak obliczyć podatek dochodowy. Jeśli nasz dochód nie przekracza wyższego progu, wystarczy podać go do stawki 12%. Jeżeli przekracza — obliczamy podatek 12% od kwoty 85 528 zł, a do tego dodajemy 32% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Załóżmy, że nasz roczny dochód wyniósł 100 000 zł. Pierwsze 85 528 zł podlega opodatkowaniu 12%, czyli płacimy 10 263,36 zł. Pozostała kwota, czyli 14 472 zł (100 000 zł – 85 528 zł), podlega opodatkowaniu 32%, co daje 4 631,04zł. Łączny podatek dochodowy wynosi więc 14 894,4 zł (10 263,36 zł + 4 631,04zł). Jeśli jednak przekroczymy sumę dochodów rocznych w wysokości 85 528 zł, to automatycznie przechodzimy na rozliczenie podatku dochodowego w wysokości 32 %.

Podsumowanie

Jakie są stawki podatku dochodowego w Polsce? Tę kwestię już wyjaśniliśmy – podobnie jak pytanie „jak obliczyć podatek dochodowy?”. Warto od razu zaznaczyć, że nie musisz wcale robić tego samodzielnie. W obliczeniu podatku dochodowego pomóc mogą nam coraz bardziej zaawansowane aplikacje internetowe, takie jak PIT 2023 czy PIT w chmurze, które automatycznie wyliczają nam należności dla fiskusa. Sprawdź, jak wygodny i intuicyjny w obsłudze jest przygotowany przez nas program.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?