BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 28
Wybrany artykuł

PIT 28 – co to i kto powinien go złożyć?

PIT 28 – co to za rozliczenie i kto musi je złożyć? To dość często spotykane pytanie. W polskim systemie podatkowym istnieje wiele deklaracji dotyczących podatku dochodowego, które łatwo można pomylić. PIT-28 jest jednym z nich. W takim razie: co to jest PIT-28 i kogo dotyczy ten rodzaj deklaracji?

Co to jest PIT-28?

PIT-28 to jedna z wielu odmian deklaracji podatkowej, którą trzeba złożyć każdego roku. Oczywiście odnosi się do podatku dochodowego. W tym wypadku formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mogą to być zarobki pochodzące np. z najmu prywatnego, ale też z pozarolniczej działalności gospodarczej, wynajmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów podobnych. Inny rodzaj przychodów, który zalicza się do podatku w formie ryczałtu to sprzedaż produktów rolniczych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

Czy PIT-28 i PPE to to samo?

Czy PIT-28 i PPE to to samo? Jest to dość często pojawiające się pytanie. O ile obie deklaracje dotyczą podobnych kwestii, różnica między nimi występuje i jest dość istotna. PPE to formularz, który służy do opłacenia zaliczki na podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Każda osoba, która zdecyduje się rozliczać się z Urzędem Skarbowym z podatku PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi pamiętać o regularnym wypełnianiu PPE i opłacaniu zaliczki.

Deklaracja PIT 28 – kto powinien ją złożyć?

Spośród wszystkich rodzajów deklaracji, do najpopularniejszych zdecydowanie należy zaliczyć zeznanie PIT-28. Dla kogo jest taka deklaracja podatkowa? Zeznanie PIT-28 musi złożyć każdy, kto np. uzyskuje przychody z najmu prywatnego. Dlatego, jeśli np. wynajmujesz jedno z posiadanych mieszkań lub innych nieruchomości, musisz pamiętać o przygotowaniu deklaracji PIT-28. Na złożenie zeznania podatkowego tego typu decyduje się także coraz więcej przedsiębiorców. Wpływ na to mają m.in. nowe ulgi wprowadzone przez Polski Ład.

Jakie są stawki ryczałtu ewidencjonowanego?

Sam podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest popularny z jednego prostego powodu. Pozwala na wiele korzystnych ulg, a także na płacenie niższego podatku, gdyż ma różne stawki. Wynoszą one od 2% do 17%. Dzięki temu na zasadach ryczałtu można rozliczać się znacznie korzystniej i oddać mniejszą część uzyskanego przychodu.

Jak najłatwiej przygotować formularz podatkowy PIT-28?

Chcąc mieć pewność, że uda Ci się rozliczyć PIT-28 zgodnie z wszelkimi obowiązującymi zasadami, powinieneś sprawdzić program do rozliczania PIT. Świetnym przykład oprogramowania, które pozwoli Ci rozliczyć PIT-28 online jest PIT Projekt. Jest to darmowy program, który ułatwi wypełnienie PIT-28 i określenie wysokości należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aplikacja przeprowadzi Cię przez cały proces wypełniania formularza i na bazie wprowadzonych danych stworzy zeznanie roczne PIT-28, które można złożyć do Urzędu Skarbowego. Korzystając z programu, możesz liczyć na dokładność obliczeń i odpowiednie wypełnienie wszystkich pól.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari