BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybrany artykuł

PIT 37 – co to i kto powinien go rozliczyć?

W świecie podatków i rozliczeń z urzędem skarbowym jednym z najbardziej popularnych formularzy jest PIT-37 – dla kogo jest on odpowiedni? Zdajemy sobie sprawę, że coroczne rozliczenie PIT wielu osobom spędza sen z powiek! Z drugiej strony, aby uniknąć kłopotów z urzędem, należy to zrobić poprawnie i w terminie. Dlatego chcemy ułatwić Ci zrozumienie i wypełnienie odpowiednich dokumentów. W tym artykule przybliżymy Ci PIT-37 – kogo dotyczy i kto musi go wypełnić. Chcesz uniknąć stresu tuż przed terminem wysyłki deklaracji? Zapraszamy do lektury!

PIT-37 – co to jest za deklaracja?

Planujesz złożyć PIT-37 – co to za PIT i czego właściwie dotyczy? Jest to jeden z kilkunastu formularzy podatkowych, które pozwalają na rozliczenie swojego dochodu. Zwykle używany jest do deklaracji podatku od osób fizycznych, a konkretnie — dochodów ze stosunku pracy, emerytury, renty, działalności rolniczej czy honorarium. W wielu przypadkach organ podatkowy może sam przygotować takie rozliczenie, ale jeśli korzystasz z ulg, należy wypełnić formularz samemu.

PIT-37 – kto składa ten formularz podatkowy?

Zbliżyliśmy się więc do kluczowego pytania: PIT-37 – kto składa tę deklarację? Jest to formularz specjalnie dla tych, którzy uzyskują jasno określone dochody. Składają go osoby uzyskujące przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Chodzi o przychody pochodzące z takich źródeł jak:

  • umowy o pracę,
  • działalność wykonywana osobiście (na zlecenie, dzieło, kontrakty menedżerskie itp.),
  • emerytury i renty krajowe,
  • zasiłki przedemerytalne,
  • prawa autorskie i inne prawa majątkowe,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • stypendia,
  • członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych zajmujących się produkcją rolną.

Formularz należy złożyć nawet jeśli pracujesz tylko na pół etatu. Warto jednak pamiętać, że nie jest on natomiast odpowiedni dla osób prowadzących działalność gospodarczą, nawet jeśli uzyskują dodatkowo dochody z umowy o pracę. Również osoby osiągające dochody za granicą muszą sięgnąć po inną deklarację — dla nich przewidziane są inne PIT, np. PIT-36 lub PIT-38.

Podsumowanie

Każdy podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji odpowiadającej jego sytuacji zawodowej. Osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę lub na umowach zlecenie i o dzieło muszą przygotować PIT-37. Wiemy jednak, że nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą, ani czasem, aby to zrobić w wersji tradycyjnej. Wizyta w urzędzie skarbowym również może zająć dużo czasu, którego zawsze nam brakuje. Dlatego przygotowaliśmy innowacyjne narzędzie: program do rozliczania PIT, który ułatwi i przyśpieszy to zadanie. Coraz więcej osób decyduje się złożyć PIT 37 online, co jest dużą oszczędnością czasu. Taki program pomoże Ci również wypełnić deklarację krok po kroku! Z kolei, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozliczyć PIT 37, zapraszamy do naszej bazy wiedzy!

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?