Pomoc – rozliczanie PITu przez internet

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanej przez nas pomocy!

Rozliczenie PIT przez internet – to nie musi być trudne!

Dla wielu podatników rozliczanie pit stanowi bardzo duży problem. Jest to bowiem czynność trudna i czasochłonna. Dziś jednak, dzięki innowacyjnym sposobom i nowoczesnej technologii, możesz szybko i bez problemów wykonać rozliczenie pit nie wychodząc z domu! Jak rozliczyc pit bez stresu? To bardzo proste! Wystarczy wykorzystać do tego celu specjalny program, dzięki któremu możliwe staje się rozliczenie pit online. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić wiele czasu, ale przede wszystkim przekonasz się, że rozliczanie pit może być bardzo szybkie i zupełnie bezstresowe.

Wypełnianie PIT przez internet? – dziś to powszechne rozwiązanie!

Tradycyjna forma rozliczania formularzy zostaje wypiera poprzez formę elektroniczną. PIT przez Internet staje się rozwiązaniem wygodnym i komfortowym dla wszystkich; zarówno dla tych osób, które do tej pory wypełniały formularze drukowane, a także dla tych, którzy będą rozliczać się po raz pierwszy. Jak rozliczyć pit przez Internet? Wystarczy posiadać specjalny program, który możesz mieć zupełnie za darmo, oraz dostęp do Internetu. Program PIT Projekt został zaprojektowany w taki sposób, aby nawigacja była prosta i intuicyjna nawet dla osób, które po raz pierwszy rozliczają swoje zeznanie podatkowe.

Rozliczanie PIT elektronicznie – nie tylko łatwe, ale też bezpieczne

Osoby, które po raz pierwszy decydują się na rozliczenie podatkowe przy pomocy specjalistycznego programu, często obawiają się o bezpieczeństwo danych zamieszczanych w e-deklaracjach. Obawy te jednak nie są uzasadnione. Ministerstwo Finansów, przygotowując specjalistyczny system do składania e-deklaracji, zatroszczyło się o absolutne bezpieczeństwo wszystko danych. Aby rozliczyć pit elektroniczny bez klasycznego podpisu i wysłać go do odpowiedniego urzędu skarbowego, podatnik musi posłużyć się podpisem elektronicznym, który oparty jest na takich danych jak: nazwisko, imię, data urodzenia oraz PESEL lub NIP. Ministerstwo Finansów zadbało również o specjalne zabezpieczenia transakcji elektronicznych, które wykorzystywane są m.in. w bankach oraz instytucjach finansowych.

Jak wypełnić PIT przez internet? Ze wszystkim Ci pomożemy!

Mamy świadomość, że podczas wypełniania deklaracji podatkowej nie zawsze wszystko jest oczywiste. Dlatego w trosce o Twoją wygodę opisaliśmy trzy najczęściej spotykane scenariusze wypełniania zeznania podatkowego. Ponadto rzetelnie opracowaliśmy dział „baza wiedzy”, w którym, każdy z użytkowników programu znajdzie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak rozliczyć pit. W dziale tym, udzieliliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zarówno zagadnień technicznych jak i prawnych. Jesteśmy przekonani, że przygotowane przez nas materiały, będą dla każdego użytkownika programu bardzo pomocne.
Jeżeli rozliczenie pit sprawiałoby Państwu trudności lub mieliby Państwo jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą organizacją lub z pracownikami infolinii technicznej.

Rozliczanie PIT online jest proste, szybkie i bardzo wygodne. Nie wymaga przy tym wychodzenia z domu czy stania w kolejkach. Czasami jednak potrzebna jest pomoc w wypełnieniu PIT. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące rozliczenia PIT przez Internet.

Czy PIT rozliczenie przez Internet jest proste?

Podatnicy, którzy dotąd nie rozliczali się samodzielnie, mogą rozliczyć swoje dochody online bez obawy, że się pomylą. PIT Asystent przeprowadzi użytkownika przez wszystkie etapy wypełniania deklaracji, począwszy od wypełniania danych osobowych, aż do odliczenia przysługujących mu ulg. Rozliczanie PITów przez Internet jest o tyle ułatwione, że na każdym etapie znajduje się pomoc tekstowa, wyjaśniająca szczegółowo dane zagadnienie. Można też skorzystać z Bazy Wiedzy.

Jak złożyć PIT online rozliczenie?

Deklarację podatkową można złożyć za pośrednictwem dowolnego programu do rozliczania PIT bądź też wybrać PIT rozliczenie online za pośrednictwem programu w przeglądarce stron internetowych. Rozliczanie PIT przez Internet nie wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Można wysłać PIT bez e-podpisu, konieczna jest jednak weryfikacja autentyczności deklaracji. Rozliczenie PIT internetowo następuje na podstawie następujących informacji: imienia, nazwiska, daty urodzenia, nr PESEL (NIP) oraz kwoty przychodu z zeszłorocznego zeznania podatkowego. Tylko całkowita zgodność danych gwarantuje, że rozliczenie PIT online będzie możliwe.

Czy dopuszczalne jest rozliczenie PIT przez Internet wspólnie z małżonkiem?

Rozliczenie PIT elektronicznie jest możliwe, gdy małżeństwo rozlicza się wspólnie na jednym formularzu. Wystarczy podczas wypełniania zeznania wybrać ten sposób rozliczenia. Nie ma potrzeby uzyskiwania dodatkowego upoważnienia od współmałżonka.

Czy rozliczenie online pozwala na przekazanie 1% podatku dla OPP?

Jedną z form wsparcia organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego jest możliwość przekazania określonego procentu odprowadzanego podatku. Jest to uprawnienie, z którego można korzystać bez względu na sposób składani deklaracji do urzędu skarbowego. Można to zrobić na deklaracji złożonej zarówno w wersji papierowej, jak i online. Bez obaw więc rozlicz PIT przez Internet, jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku dla OPP.

Czy rozliczanie PITu przez Internet wyklucza możliwość osobistego złożenia PIT w urzędzie?

Rozliczenie podatku przez Internet umożliwia internetową wysyłkę deklaracji. Nie jest to jednak obligatoryjne. Jeśli z jakichś względów podatnik nie chce wysyłać swojej deklaracji online, może ją wydrukować. Rozliczanie PITów online nie wyklucza więc możliwości osobistego złożenia zeznania w urzędzie skarbowym we wersji papierowej.

rozliczenie pit online

Internetowe rozliczenie PITu – wideo-pomoc

Jak rozliczyć PIT-37 metodą kreatora PIT ASYSTENT
Rozliczenie wspólne małżonków odliczających ulgę za wychowanie dzieci oraz za Internet. Wysyłka elektroniczna.

Jak rozliczyć PIT-37 poprzez aktywne formularze
Rozliczenie wspólne małżonków odliczających ulgi za wychowanie dzieci, za Internet oraz odliczając darowizny.

PIT Projekt - najczęściej zadawane pytania

Jak mogę zaaktualizować program PIT Projekt?
Program posiada mechanizm automatycznych aktualizacji więc nie ma obowiązku wykonywania aktualizacji manualnie poprzez menu Pomoc > Aktualizuj program. W przypadku znalezienia nowej aktualizacji programu, sam on o tym powiadomi i dokona aktualizacji.
Podobnie z aktualizacją starej wersji programu na nowy rok, wywoła się ona automatycznie lub można ją uruchomić poprzez menu Pomoc > Sprawdź dostępność programu na nowy rok podatkowy…
Jak mam sprawdzić czy moja deklaracja wysłana elektronicznie została poprawnie dostarczona do urzędu skarbowego?
O prawidłowym dostarczeniu deklaracji elektronicznej do urzędu informuje status wysyłki 200 oraz dokument poświadczający złożenie zeznania tzw. UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Jeśli UPO zostało pobrane i można go wyświetlić oraz wydrukować lub zapisać do PDF, oznacza to że Twoja deklaracja została poprawnie złożona. Sprawdzić to można na liście wysłanych edeklaracji w menu Narzędzia > e-Deklaracje -> Wysłane.
E-deklaracja została poprawnie wysłana. Co dalej mam zrobić?
To wszystko, należy teraz oczekiwać na wpłatę nadwyżki podatku jeśli wystąpiła lub wpłacić do urzędu skarbowego kwotę podatku należnego. Warto też zapisać rozliczoną deklarację podatkową oraz UPO (urzędowe poświadczenie odbioru e-deklaracji). Zapis deklaracji i UPO można wykonać przez wyeksportowanie jej do PDF lub wydruk.
Otrzymałem status wysłanej e-deklaracji 414. Co zrobić w takiej sytuacji?
Status 414 w e-Deklaracji oznacza jej negatywną weryfikację. Należy w takim wypadku sprawdzić:

  • Czy podano poprawną kwotę przychodu za ubiegły rok przy rozpoczęciu wysyłki elektronicznej. Najczęstszym błędem jest wprowadzenie kwoty ze złego pola zeszłorocznej deklaracji (sprawdź opis przy polu do wprowadzenia tej kwoty), wprowadzenie niedokładnej kwoty (bez groszy), wpisano 0,00zł co dla systemu oznacza że nie uzyskano w zeszłym roku żadnych dochodów.
  • Wpisano nieprawidłowe imię i naziwsko. Należy sprawdzić czy nie popełniono literówki przy podawaniu imienia i nazwiska, wielkie litery też mogą miećznaczenie. Przy złożonych nazwach np. Anna Jastrzębska-Kowalska można popełnić błąd w podaniu znaków spacji pomiędzy Jastrzębska – Kowalska lub ominąć znak myślnika.
  • Podano nieprawidłowy NIP lub PESEL podatnika.
Czy mogę zapisać zeznanie do pliku?
Tak. W tym celu wystarczy otworzyć deklarację w programie oraz wybrać z menu: Twoje zeznanie > Zapisz do pliku. Za pomocą zapisanego w ten sposób pliku, będzie można zaimportować deklarację do innej instalacji programu PIT Projekt.
Odinstalowałem program PIT Projekt. Czy mogę odzyskać zapisane w nim zeznania podatkowe, e-deklaracje i dane podatników?
Dane zapisane w programie PIT Projekt będą nadal dostępne jeżeli po jego odinstalowaniu został on zainstalowany na nowo, jeżeli tylko system operacyjny komputera nie został przeinstalowany lub dane te nie zostały wykasowane przez oprogramowanie czyszczące system.

Dlatego w celu zabezpieczenia danych polecamy przed odinstalowanie programu wykonanie kopii zapasowej bazy danych (menu Narzędzia > Baza danych > Wykonaj kopię zapasową bazy danych) lub zarejestrowanie się do usługi „PIT w Chmurze” dającej gwarancję bezpieczeństwa Twoim danym.

Jak wprowadzić inny KRS na formularzach PIT Projekt?
Program PIT Projekt może występować w wersji dedykowanej, przygotowanej na zamówienie przez jedną z Organizacji Pożytku Publicznego. W zamian za udostępnienie go Państwu do darmowego użytku Organizacja ta najczęsciej wymaga aby to jej KRS pojawił się w polu beneficjenta 1% podatku. Jeżeli nie chcesz wspierać działań danej Organizacji, można skorzystać z edycji programu która umożliwia wprowadzenie innego numeru KRS na deklaracji: https://www.eopp.pl/edytowalny/PitProjekt2016Setup.exe.