Program do PIT-11 krok po kroku

Otrzymałeś PIT-11 i nie wiesz co dalej robić? Zobacz, jak z Programem PIT Projekt rozliczysz swoje zeznanie PIT krok po kroku.

Otrzymałeś PIT-11 i nie wiesz, co dalej robić? Masz wątpliwości jak rozliczyć PIT-11? Zobacz, jak z Programem PIT Projekt rozliczysz swoje zeznanie krok po kroku.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-11 to jesteś w dobrym miejscu. Chętnie dzielimy się z Tobą naszą wiedzą na temat najważniejszych dla podatnika deklaracji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zagadnienia związane z formularzami, terminami i składaniem zeznań podatkowych budzą wśród wielu osób wątpliwości. Rozliczanie PIT-u 11 może być jednak proste i szybkie, dzięki naszej pomocy! Przygotowany przez nas program do rozliczania PIT zawiera aktualne wzory wszystkich najważniejszych deklaracji, a także szczegółowe instrukcje jak zabrać się za ich wypełnianie. Jeśli więc interesuje Cię rozliczenie PIT-11, zapraszamy do lektury.

Otrzymałeś PIT-11 – jak wypełnić Twoją deklarację z użyciem danych podanych przez pracodawcę? Nie wiesz, jak samemu rozliczyć PIT-11? Skorzystaj z przygotowanej przez nas instrukcji, a zrobisz to szybko, poprawnie i od razu będziesz mógł wysłać dokument do Twojego Urzędu Skarbowego. Deklaracja PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek, wystawiona przez Twojego pracodawcę. Określa, ile zarobiłeś w danej firmie w poprzednim roku, jakie podatki zapłacono za Ciebie oraz w jakiej wysokości odprowadzono składki ZUS. To właśnie ten dokument stanowi podstawę Twojego rozliczenia. Tak naprawdę dzięki temu dokumentowi przygotowanie deklaracji powinno być znacznie prostsze. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-11 krok po kroku:

Krok 1
Przygotuj PIT-11

Przygotuj druk PIT-11, który otrzymałeś od pracodawcy, będzie on podstawą do prawidłowego wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-37. W pierwszej kolejności sprawdź, czy podane na nim informacje są prawidłowe. Czy zgadzają się Twoje dane identyfikacyjne i adres? Pracodawca również może popełnić błąd podczas przygotowywania dokumentów, warto więc odpowiednio wcześnie na nie zareagować.

Krok 2
Uruchom Program PIT Projekt i skorzystaj z PIT Asystenta

Skorzystaj z kreatora deklaracji PIT Asystent, dedykowanego początkującym użytkownikom, który pomoże Ci przejść przez cały proces wypełniania rozliczenia podatkowego krok po kroku i w efekcie własnoręcznie rozliczyć PIT-11. To znaczne ułatwienie, które sprawia, że nie musisz szukać dodatkowych informacji na temat tego, jak wypełniać poszczególne rubryki dokumentu. Wystarczy, że będziesz na bieżąco odpowiadać na pytania Asystenta. Dla osób bardziej zaawansowanych w użytkowaniu programu lub preferujących pracę na dokumentach wyglądających jak ich tradycyjne odpowiedniki przygotowaliśmy interaktywne deklaracje. Wyglądają jak papierowe formularze, natomiast wypełniasz je na komputerze.

Krok 3
Postępuj według wskazówek PIT Asystenta

W pierwszej kolejności odpowiadasz na pytania dotyczące:

  • Formy rozliczenia – wskazujesz czy rozliczasz się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, samotnie z dzieckiem lub jako wdowa/wdowiec.
  • Rodzaju deklaracji – wybierasz opcję złożenia nowej deklaracji lub korekty wcześniej złożonego dokumentu,
  • Źródła dochodu – wskazujesz, skąd pochodzą Twoje dochody. Możesz wybrać najbardziej popularny formularz PIT-37 dla osób zatrudnionych na umowę o pracę/zlecenie czy dzieło, ale w tym miejscu dostępne są także opcje dla osób prowadzących działalność, uzyskujących zryczałtowane dochody z wynajmu lokalu, działalności gospodarczej lub dzierżawy, prowadzących firmę opodatkowaną podatkiem liniowym, a także osób uzyskujących dochody ze sprzedaży papierów wartościowych lub sprzedaży nieruchomości.

Następnie podajesz dane osobowe i wybierasz Urząd Skarbowy. Upewnij się, że wszystkie dane są przepisane prawidłowo. Najmniejsza literówka w imieniu lub nazwisku, przestawienie liczby, mogą prowadzić do niejasności i problemów ze złożeniem deklaracji. Dodaj dokument PIT-11. Kolejno wypełniaj wymagane pola. Z PIT-11 przepisz kluczowe kwoty do aktywnych pól formularza elektronicznego. Jeśli posiadasz kilka druków PIT-11 lub PIT-8C dodaj każdy formularz, a program zsumuje przychody i wstawi odpowiednie kwoty na gotowej deklaracji.

Krok 4
Określ przysługujące Ci ulgi

Osobom w określonej sytuacji życiowej przysługuje prawo do korzystania z ulg i odliczeń. Zmieniają się one co roku, dlatego śledzenie informacji na ten temat może przysparzać trudności podatnikom. W naszym programie uwzględnione zostały wszystkie aktualnie obowiązujące ulgi, wpływające ostatecznie na wysokość podatku. To duże udogodnienie, gdyż nie trzeba szukać informacji o tym, jakie ulgi aktualnie obowiązują, czy jaka jest ich wysokość. Przeczytasz o tym w naszej BAZIE WIEDZY. Dodaj również informację o Karcie Dużej Rodziny, jeśli ją posiadasz, a także wpisz numer konta bankowego, jeśli chcesz uzyskać ewentualny zwrot podatku na konto.

Krok 5
Przekaż 1,5 % podatku dla OPP

W Tym kroku istnieje możliwość wskazania OPP, której zostanie przekazany 1,5 % podatku rozliczanego zeznania. To nic nie kosztuje, a jesteś w stanie wspomóc najbardziej potrzebujących. Trzeba jedynie wskazać numer KRS organizacji, którą chcesz wesprzeć oraz podać cel szczegółowy. Program obliczy, jaka będzie to kwota. Chcesz przekazać OPP swoje imię i nazwisko jako osoby wspierającej ich działania? Możesz wyrazić na to zgodę!

Krok 6
Zweryfikuj poprawność danych

Jeśli deklaracja jest już gotowa, wyświetl jej pogląd w celu weryfikacji poprawności wprowadzonych danych. To bardzo ważny krok, którego lepiej nie pomijać i któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Sprawdź dokładnie kwoty przychodów, składek ubezpieczeniowych oraz załączniki deklaracji. W tej chwili masz szansę na dokonanie ewentualnych korekt bez konieczności składania nowego dokumentu. Podsumowanie procesu to też możliwość podejrzenia ile wynosi kwota do zwrotu (program od razu o tym poinformuje), a także zapisania zeznania oraz jego wydrukowania. Masz też możliwość pobrania kompletnego zestawu: deklaracji oraz wszystkich załączników.

Krok 7
Złóż zeznanie podatkowe

Możesz wydrukować zeznanie i złożyć je osobiście do Urzędu Skarbowego bądź też wysłać zeznanie elektronicznie. Wystarczy, że klikniesz „wyślij”, a dokument zostanie złożony w Twoim imieniu.

Czytaj więcej

PIT 11 program do rozliczania – korzyści

Druk PIT-11 wypełniony przez pracodawcę jest podstawą do rozliczenia deklaracji podatkowej PIT-37. Można ją wypełnić tradycyjnie, tzn. w wersji papierowej, jak również przez Internet. Niektórzy podatnicy mogą skorzystać z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów PIT-37 w usłudze Twój e-PIT. Jednak dotyczy to sytuacji, gdy podatnik nie rozlicza dodatkowych ulg. Od wielu lat rośnie zainteresowanie możliwością samodzielnego złożenia deklaracji za pomocą specjalnych programów. Nic dziwnego – rozliczenie PIT 11 online przy pomocy właściwego programu jest wyjątkowo wygodne, łatwe i szybkie, a przesłanie uzupełnionego formularza PIT-37 odbywa się dosłownie poprzez jedno kliknięcie. Podatnik ma gwarancję licznych korzyści, jeśli zdecyduje się na takie posunięcie:

  • ogranicza ryzyko błędu – program sam dokonuje obliczeń i niezbędnych zaokrągleń, eliminuje to ryzyko błędów i złożenia dokumentu z nieprawdziwymi informacjami,
  • ma dostęp do aktualnych wersji deklaracji – w programie zawsze dostępne są aktualne wersje wszystkich formularzy: deklaracji i załączników,
  • oszczędza czas – PIT online można wypełnić nawet na ostatnią chwilę, choć zalecamy, aby zrobić to wcześniej. Podatnik nie musi jednak tracić czasu na dojazdy do Urzędu i stanie w kolejce, czy wizyty na poczcie. Wystarczy dostęp do Internetu i chwila wolnego czasu,
  • przechowuje dokumenty – podatnik dzięki naszemu programowi może przechowywać w jednym miejscu wszystkie wysłane do Urzędu deklaracje oraz załączniki. Nie musi ich nawet drukować. Z każdego miejsca i o każdej porze ma dostęp do swoich informacji podatkowych,
  • szybciej uzyska zwrot podatku – w sytuacji złożenia deklaracji online Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku, a w przypadku tradycyjnych papierowych dokumentów są to 3 miesiące.

Jak rozliczyć PIT 11? Pomoc Asystenta

Wypełnianie deklaracji podatkowej może wydawać się trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku osób, które robią to po raz pierwszy. Z myślą o początkujących użytkownikach, przygotowaliśmy specjalny kreator deklaracji PIT Asystent. Jeśli dostałeś kilka informacji PIT-11 lub też nie wiesz, który PIT rozliczyć, nie martw się. Nie musisz znać się na podatkach – Asystent zada Ci kilka pytań, wybierze odpowiedni druk podatkowy i przeprowadzi przez cały proces wypełniania PIT 11 krok po kroku. Po prostu zbierz otrzymane druki PIT-11, przepisz wszystkie konieczne kwoty we wskazane przez aplikację pola, a zostaną one prawidłowo zsumowane i przeniesione do właściwych pól w rozliczeniu rocznym. PIT Asystent zwróci też uwagę na ewentualne błędy, wskaże brakujące załączniki i pokaże Ci jak wypełnić PIT 11 krok po kroku. Postępowanie według jego wskazówek gwarantuje szybkie, sprawne i prawidłowe uzupełnienie formularza podatkowego.

Do kiedy otrzymasz PIT-11?

Obowiązkiem płatników PIT jest przesłanie informacji PIT-11 do urzędu skarbowego maksymalnie do 31 stycznia danego roku, natomiast termin przekazania PIT-u 11 pracownikowi upływa z dniem 28 lutego (29 lutego w roku przestępnym).

Zdarza się, że z różnych przyczyn płatnik nie przekaże Ci informacji PIT-11. Wówczas konieczne jest samodzielne ustalenie wysokości wynagrodzeń, zsumowanie kwoty wynagrodzeń z okresu całego roku, ustalenie przysługujących Ci kosztów uzyskania przychodów i zaliczek na podatek oraz wpisanie owych kwot (hipotetycznych, ale możliwie jak najbardziej precyzyjnych) do informacji PIT-11 w programie PIT Projekt.

Zwrot podatku z PIT-11

W niektórych przypadkach już na podstawie informacji przepisanych z informacji PIT-11 jest możliwy zwrot nadpłaconego w trakcie roku podatku. Zwrot ten może sięgnąć nawet 1440 zł. Dzieje się tak z powodu nierozliczanej przez niektórych płatników kwoty wolnej od podatku, o którą można pomniejszyć podatek na etapie wypełnienia rocznego PIT 11 przez internet. Dzięki aplikacji PIT Projekt, nie musisz znać się na podatkach i wiedzieć, jak wypełnić pit 11, co to są koszty, przychody czy zaliczki na podatek. Mimo to możesz samodzielnie, szybko i wygodnie uzupełnić swój formularz podatkowy i otrzymać z tego tytułu ewentualny zwrot. Wysokość zwracanej kwoty możesz dodatkowo podwyższyć poprzez różnego rodzaju ulgi.

Popularne ulgi i odliczenia podatkowe

PIT Asystent, pokazując, jak rozliczyć PIT 11 krok po kroku, wskaże Ci również możliwości skorzystania z przysługujących Ci ulg i odliczeń podatkowych. Możesz skorzystać z ulgi prorodzinnej na każde dziecko, którego status spełnia ustawowe wymogi. Przykładowo, rodzina z trojgiem małoletnich dzieci, po spełnieniu określonych warunków, ma możliwość zaoszczędzenia na podatku ponad 4 tysięcy złotych.

Podatnikowi przysługuje również ulga z tytułu wydatków poniesionych za internet. Przysługuje ona jednak jedynie tym osobom, które nie wykorzystały jej dotychczas dwa razy (z owego odliczenia od dochodu można bowiem skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata). Limit wydatków na dostęp do sieci wynosi 760 zł i dotyczy osobno każdego z małżonków.

Również dokonane w ciągu danego roku podatkowego darowizny mogą być odjęte od dochodu i rozliczone poprzez program do PIT 11. Zalicza się do nich m.in. darowizny na cele krwiodawstwa, organizacje społeczne czy na kościół. Wysokość odliczenia nie może jednak przekroczyć 6% dochodu osiągniętego przez podatnika w danym roku.

Kolejną ulgą do wykorzystania jest odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na cele rehabilitacyjne, a także wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Ulga rehabilitacyjna dotyczy osoby niepełnosprawnej lub też podatnika, na którego otrzymaniu jest owa osoba niepełnosprawna. Aby z niej skorzystać, niezbędne jest w tym przypadku posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Osoby, które w danym roku podatkowym bezpłatnie oddały krew (również osocze i inne składniki krwi), mogą odliczyć od dochodu darowiznę na cele krwiodawstwa. Kwota łączna odliczenia ulgi za oddanie krwi oraz innych darowizn nie może przekroczyć kwoty, która stanowi 6% przychodu z zeznania PIT-28 lub 6% dochodu z PIT-36 albo PIT-37.