Program do PIT-11 krok po kroku
Deklaracja PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek, wystawiona przez Twojego pracodawcę. Określa, ile zarobiłeś w danej firmie w poprzednim roku, jakie podatki zapłacono za Ciebie oraz w jakiej wysokości odprowadzono składki ZUS. To właśnie ten dokument stanowi podstawę Twojego rozliczenia.
Krok 1
Przygotuj PIT-11
Przygotuj druk PIT-11, który otrzymałeś od pracodawcy, będzie on podstawą do prawidłowego wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-37.
Krok 2
Uruchom Program PIT Projekt i skorzystaj z PIT Asystenta
Skorzystaj z kreatora deklaracji PIT Asystent, dedykowanego początkującym użytkownikom, który pomoże Ci przez cały proces wypełniania rozliczenia podatkowego krok po kroku rozliczyć PIT 11.
Krok 3
Postępuj według wskazówek PIT Asystenta
Kolejno wypełniaj wymagane pola. Z PIT-11 przepisz kluczowe kwoty do aktywnych pól formularza elektronicznego. Jeśli podsiadasz kilka druków PIT-11 lub PIT-8C dodaj każdy formularz, a program zsumuje przychody i wstawi odpowiednie kwoty na gotowej deklaracji.
Krok 4
Określ przysługujące Ci ulgi
Osobom w określonej sytuacji życiowej przysługuje prawo do korzystania z ulg i odliczeń. Przeczytasz o tym w naszej BAZIE WIEDZY.
Krok 5
Przekaż 1% podatku dla OPP
W Tym kroku istnieje możliwość wskazania OPP, której zostanie przekazany 1 % podatku rozliczanego zeznania. To nic nie kosztuje, a jesteś w stanie wspomóc najbardziej potrzebujących.
Krok 6
Zweryfikuj poprawność danych
Jeśli deklaracja jest już gotowa, wyświetl jej pogląd w celu weryfikacji poprawności wprowadzonych danych. Sprawdź kwoty przychodów, składek ubezpieczeniowych oraz załączniki deklaracji.
Krok 7
Złóż zeznanie podatkowe
Możesz wydrukować zeznanie i złożyć je osobiście do urzędu skarbowego bądź też wysłać zeznanie elektronicznie.
PIT 11 program do rozliczania – korzyści
Druk PIT-11 wypełniony przez pracodawcę jest podstawą do rozliczenia deklaracji podatkowej PIT-37. Można ją wypełnić tradycyjnie, tzn. w wersji papierowej, jak również przez internet. Szczególnie to drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – rozliczenie PIT 11 online przy pomocy właściwego programu jest wyjątkowo wygodne, łatwe i szybkie, a przesłanie uzupełnionego formularza PIT-37 odbywa się dosłownie poprzez jedno kliknięcie.
Czytaj więcej
Jakie zalety niesie z sobą wypełnianie PIT 11 drogą internetową? Do najważniejszych korzyści należą m.in.:
- – intuicyjny, prosty interfejs programu do PIT-ów;
- – pełne bezpieczeństwo podczas uzupełniania formularza;
- – pomoc automatycznego Asystenta, przeprowadzającego przez rozliczenie PITu 11 krok po kroku;
- – aby złożyć deklarację, wystarczy jedynie program do rozliczania PIT 11 i dostęp do internetu – formularz można wypełnić i złożyć w dowolnym czasie i miejscu, również w takie godziny i dni, gdy stacjonarne urzędy skarbowe są zamknięte.
Jak rozliczyć PIT 11? Pomoc Asystenta
Wypełnianie deklaracji podatkowej może wydawać się trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku osób, które robią to po raz pierwszy. Z myślą o początkujących użytkownikach, przygotowaliśmy specjalny kreator deklaracji PIT Asystent. Jeśli dostałeś kilka informacji PIT-11 lub też nie wiesz, który PIT rozliczyć, nie martw się. Nie musisz znać się na podatkach – Asystent zada Ci kilka pytań, wybierze odpowiedni druk podatkowy i przeprowadzi przez cały proces wypełniania PIT 11 krok po kroku. Po prostu zbierz otrzymane druki PIT-11, przepisz wszystkie konieczne kwoty we wskazane przez aplikację pola, a zostaną one prawidłowo zsumowane i przeniesione do właściwych pól w rozliczeniu rocznym. PIT Asystent zwróci też uwagę na ewentualne błędy, wskaże brakujące załączniki i pokaże Ci jak wypełnić PIT 11 krok po kroku. Postępowanie według jego wskazówek gwarantuje szybkie, sprawne i prawidłowe uzupełnienie formularza podatkowego.
Do kiedy otrzymasz PIT-11?
Obowiązkiem płatników PIT jest przesłanie informacji PIT-11 do urzędu skarbowego maksymalnie do 31 stycznia danego roku, natomiast termin przekazania PIT-u 11 pracownikowi upływa z dniem 28 lutego (29 lutego w roku przestępnym).
Zdarza się, że z różnych przyczyn płatnik nie przekaże Ci informacji PIT-11. Wówczas konieczne jest samodzielne ustalenie wysokości wynagrodzeń, zsumowanie kwoty wynagrodzeń z okresu całego roku, ustalenie przysługujących Ci kosztów uzyskania przychodów i zaliczek na podatek oraz wpisanie owych kwot (hipotetycznych, ale możliwie jak najbardziej precyzyjnych) do informacji PIT-11 w programie PIT Projekt.
Zwrot podatku z PIT-11
W niektórych przypadkach już na podstawie informacji przepisanych z informacji PIT-11 jest możliwy zwrot nadpłaconego w trakcie roku podatku. Zwrot ten może sięgnąć nawet 1440 zł. Dzieje się tak z powodu nierozliczanej przez niektórych płatników kwoty wolnej od podatku, o którą można pomniejszyć podatek na etapie wypełnienia rocznego PIT 11 przez internet. Dzięki aplikacji PIT Projekt, nie musisz znać się na podatkach i wiedzieć, jak wypełnić pit 11, co to są koszty, przychody czy zaliczki na podatek. Mimo to możesz samodzielnie, szybko i wygodnie uzupełnić swój formularz podatkowy i otrzymać z tego tytułu ewentualny zwrot. Wysokość zwracanej kwoty możesz dodatkowo podwyższyć poprzez różnego rodzaju ulgi.
Popularne ulgi i odliczenia podatkowe
PIT Asystent, pokazując, jak rozliczyć PIT 11 krok po kroku, wskaże Ci również możliwości skorzystania z przysługujących Ci ulg i odliczeń podatkowych. Możesz skorzystać z ulgi prorodzinnej na każde dziecko, którego status spełnia ustawowe wymogi. Przykładowo, rodzina z trojgiem małoletnich dzieci, po spełnieniu określonych warunków, ma możliwość zaoszczędzenia na podatku ponad 4 tysięcy złotych.
Podatnikowi przysługuje również ulga z tytułu wydatków poniesionych za internet. Przysługuje ona jednak jedynie tym osobom, które nie wykorzystały jej dotychczas dwa razy (z owego odliczenia od dochodu można bowiem skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata). Limit wydatków na dostęp do sieci wynosi 760 zł i dotyczy osobno każdego z małżonków.
Również dokonane w ciągu danego roku podatkowego darowizny mogą być odjęte od dochodu i rozliczone poprzez program do PIT 11. Zalicza się do nich m.in. darowizny na cele krwiodawstwa, organizacje społeczne czy na kościół. Wysokość odliczenia nie może jednak przekroczyć 6% dochodu osiągniętego przez podatnika w danym roku.
Kolejną ulgą do wykorzystania jest odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na cele rehabilitacyjne, a także wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Ulga rehabilitacyjna dotyczy osoby niepełnosprawnej lub też podatnika, na którego otrzymaniu jest owa osoba niepełnosprawna. Aby z niej skorzystać, niezbędne jest w tym przypadku posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Osoby, które w danym roku podatkowym bezpłatnie oddały krew (również osocze i inne składniki krwi), mogą odliczyć od dochodu darowiznę na cele krwiodawstwa. Kwota łączna odliczenia ulgi za oddanie krwi oraz innych darowizn nie może przekroczyć kwoty, która stanowi 6% przychodu z zeznania PIT-28 lub 6% dochodu z PIT-36 albo PIT-37.
