BAZA WIEDZY

Tematy pomocy

Menu

Jak rozliczyć PIT 37?

Co roku obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie PIT 37 – deklaracji podatkowej, która jest zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu za poprzedni rok. Podstawą do rozliczenia PIT 37 jest otrzymany od pracodawcy PIT 11, pełniący rolę informacji o dochodach – w przypadku pracy dla większej liczby podmiotów podatnik otrzymuje określoną liczbę informacji PIT 11, a znajdujące się w niej kwoty należy zsumować. Czy obliczanie PIT 37 jest trudne i trzeba korzystać z pomocy? Nie, a udowodnimy Ci to w kilku krokach!

wypełnianie pit 37

Rozliczenie PIT 37 krok po kroku

Przed rozpoczęciem wypełniania PIT 37, niezbędne jest zgromadzenie wszystkich dokumentów otrzymanych od pracodawców (PIT 11), w których znajdują się informacje o osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym dochodach, kosztach ich uzyskania oraz wszelkich pobranych zaliczkach czy składkach. Ta wiedza jest podstawą, by wypełnienie deklaracji podatkowej przebiegło bez najmniejszych problemów. Jeżeli już masz wszystkie dokumenty i formularz PIT 37, możemy przejść do jego wypełniania. Co należy zrobić i jak wypełnić PIT?

Po pierwsze – wpisać podstawowe dane i wybrać sposób opodatkowania

Zacznijmy od pierwszego obowiązku – wypełniając PIT 37, masz możliwość rozliczania się:

 • indywidualnie (1 kwadrat),
 • wspólnie z małżonkiem (2 kwadrat),
 • wspólnie z małżonkiem, który zmarł (3 kwadrat),
 • jako osoba samotnie wychowująca dziecko (4 kwadrat).

Jeden z kolejnych kwadratów zaznacza się natomiast w sytuacji, gdy podatnik (lub małżonek) mieszka i pracuje poza terytorium naszego kraju, ale chce rozliczyć się w Polsce, zgodnie z tutejszą skalą podatkową.

Kolejnymi rubrykami, jakie należy wypełnić są „Miejsce i cel składania zeznania”, gdzie wpisujemy właściwy dla swojego miejsca zamieszkania urząd skarbowy (do niego właśnie trafi deklaracja podatkowa), a także „Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania” – w przypadku indywidualnego rozliczenia wpisujesz wyłącznie swoje dane, a jeżeli rozliczasz się z małżonkiem – również jego dane.

uwaga pit 37

Po drugie – obliczanie podatku

Jak wypełnić PIT w kolejnej części? W teorii jest to skomplikowane, natomiast praktyka pokazuje, że to bardzo proste, więc do dzieła!

Jak rozliczyć PIT?

 1. Obliczenie dochodu – Rozlicz PIT

W przypadku pracy dla jednego podmiotu, a więc posiadania tylko jednego dokumentu PIT 11, wystarczy w części C… przepisać wszystkie sumy z kolumn do deklaracji PIT 37. Jeżeli rozliczasz się indywidualnie interesuje Cię tylko część C1, gdzie – w przypadku większej liczby pracodawców – sumujesz kwoty i wpisujesz je w takie same okienka, jak w PIT 11. Możesz także wypełnić okienka 42 i 43 – jeżeli masz prawo do skorzystania z 50 procent kosztów uzyskania przychodów (np. z tytułu praw autorskich).

 1. Odliczenia od dochodu

Dalszą część PIT 37 stanowią wszystkie kwoty, powodujące odliczenie od dochodu, a więc opłacone w zeszłym roku składki emerytalne, rentowe i chorobowe. Jak więc obliczyć pit 37? Tak jak poprzednio – wystarczy przepisać je w odpowiednie okienka, a jeżeli pochodzą one z co najmniej dwóch informacji PIT 11, należy je zsumować, a następnie wpisać w okienko numer 99 (liczenie PIT-u to sumowanie kwoty z okienek 70 z PIT 11).

Co więcej:

 • w okienku 103 wykonujesz odejmowanie sumy składek od uzyskanego dochodu (pozycja 66 – pozycja 97), a rozliczając się z małżonkiem uzyskaną kwotę wpisujesz w okienku 104 (pozycja 97-100);
 • pozycje 105-110 obowiązują wyłącznie osoby, korzystające z różnego rodzaju ulg – wpisują w nie odpowiednie kwoty z załączników PIT/O oraz PIT/D;
 • ostatnim etapem jest wpisanie sumy dochodu po odliczeniach w okienku 111 (od sumy kwot z pozycji 103 i 104, należy odjąć sumę kwot z pozycji 105, 106, 107 i 109).

 

 1. Obliczenie podatku

Przechodzimy do części E – tutaj okienek jest niewiele, natomiast potrzebne jest skupienie. Jak wypełnić PIT i prawidłowo obliczyć podatek? Podstawą opodatkowana jest kwota z okienka 111, a więc w okienku 112 wpisujesz tę kwotę (albo zmniejszoną o połowę – jeżeli rozliczasz się z małżonkiem albo jesteś osobą samotnie wychowującą dziecko). Kolejnym krokiem jest obliczenie podatku:

 • w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania jest mniejsza niż 85 528 złotych, podatek wynosi 18 procent (minus 556,02 zł – kwota zmniejszająca podatek),
 • w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania jest większa niż 85 528 złotych, podatek wynosi 14 839,02 złotego (plus 32% od nadwyżki!).

Każdorazowo, gdy wynik wychodzi ujemny, w pole 113 należy wpisać 0 (zero), natomiast jeżeli rozliczasz się z małżonkiem, otrzymane kwoty podatku mnożysz razy dwa.

uwaga 2 pit 37

 1. Zmniejszenie podatku, dopłata lub zwrot

Czas na finał – w tej części dowiesz się czy otrzymasz zwrot z podatku, czy będziesz musiał dopłacić jakąś kwotę. Na początek zmniejsz swój podatek, poprzez przeniesienie do okienek 116 i 117 kwot składek z pozycji nr 72 z PIT 11, a następnie uzupełnij kwoty ulg podatkowych. Wynik uzyskasz w okienku 122 – odejmując od kwoty z okienka 115, kwoty z 116, 117, 120 i 121.

Następnie należny podatek, który wpisujesz w pole 126 zaokrąglasz, a w pozycji 127 dodajesz sumę kwot z okienek 67 i 98. Odejmując konkretne pola od siebie (126 od 127 lub 127 od 126), dowiesz się czy musisz fiskusowi dopłacać czy otrzymałeś nadpłatę.

Część H wypełniają tylko osoby, którym przysługuje zwrot z tytułu ulgi na dzieci (w oparciu o załącznik PIT/O). W kolejnych częściach natomiast wpisujesz podmiot, któremu chcesz przekazać 1% podatku, a także wszelkie załączniki do PIT 37. Odpowiedź na pytania „jak wypełnić PIT” i „Jak rozliczyć PIT” już znamy – to jednak nie wszystko!

PIT 37 online przez Internet

Jak się okazuje, wcale nie trzeba wypełniać PIT-u metodą tradycyjną – w dobie Internetu można to zrobić online albo za pomocą specjalnego programu, który automatycznie wyliczać będzie za Ciebie konkretne kwoty! Wystarczy, że skorzystasz z rozwiązania dostępnego na tej stronie internetowej, a pytanie „jak wypełnić PIT” nie będzie Cię już dłużej nurtowało – proces przebiega sprawnie, a Ty nie musisz obawiać się błędu w obliczeniach. Co więcej – wysyłana deklaracja jest w pełni bezpieczna i trafia prosto do Twojego urzędu skarbowego.

Zmiany w rozliczaniu PIT w 2019 roku

Na koniec warto wspomnieć nieco więcej o zmianach w rozliczeniach PIT, jakie wprowadzone zostały w roku 2019. Do tych najważniejszych należą:

– wycofanie PIT 12 i PIT 40, w związku z czym nie ma już możliwości rozliczania podatnika przez pracodawcę;

– podwyższenie kwoty wolnej od podatku – szczegóły w poniższej tabeli;

Roczny dochód podatnika

Stawka podatku

Kwota wolna od podatku

1 zł – 6600 zł 18% minus 1188 zł 6600 zł
6601 – 11 000 zł 18% minus kwota obniżająca Degresywna  –  od 6600 zł do 3091 zł
11 001- 85 528 zł 18% minus 556,02 zł 3091 zł
85 529 zł – 127 000 zł 32% minus kwota obniżająca Degresywna  –  od 3091 zł do 0 zł.
powyżej 127 001 zł 32% BRAK

– dwukrotny wzrost limitu kosztów uzyskania przychodów dla osób zatrudnionych na umowę cywilnoprawną z tytułu praw autorskich – do kwoty 85 528 złotych.

Podsumowując

Jeżeli mimo zapoznania się z niniejszym poradnikiem wciąż nie masz pewności jak wypełnić PIT albo boisz się, że Twoje rozliczenie nie będzie dokładne – skorzystaj z formularza online, dzięki któremu rozliczysz PIT w 5 minut!

Jak rozliczyć pit 37?

Rozliczenie PIT 37 jest obowiązkiem każdego podatnika, który uzyskuje dochody m.in. z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy, emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych czy stypendiów. Osoby, które to robią pierwszy raz w życiu, zastanawiają się jak uzupełnić PIT 37, jak rozliczyć PIT 37. Nie jest to takie trudne. Poniższa instrukcja PIT 37 wyjaśnia jak wypełnić PIT 37 krok po kroku.

PIT 37 krok po kroku

Rozliczenie PIT 37 przez Internet wymaga korzystania ze specjalistycznego programu finansowo-podatkowego do rozliczeń rocznych z urzędem skarbowych tj. PIT Projekt. Tylko dobry program gwarantuje, że rozliczenie PITu 37 odbędzie się w sposób prawidłowy i w pełni bezpieczny. Podatnik może korzystać w wersji instalacyjnej, jak i online.

Jak jednak sprawnie rozliczyć się z pitu? Rozliczanie PIT 37 krok po kroku jest możliwe dzięki PIT Asystentowi. Polecany jest on zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, jak rozliczyć PIT, jak wypełniać PIT 37. To on zasugeruje nam jakie dokumenty będziemy potrzebować, aby sprawnie zrobić PIT 37. Najczęściej do rozliczenia PIT 37 potrzebny jest PIT 11. Wiele osób zastanawia się co zrobić, jak wypełnić PIT 37, gdy uzyskujemy dochody z kilku źródeł np. z wielu stosunków pracy. Odpowiedź jest prosta. Należy uwzględnić w rozliczeniu wszystkie posiadane przez siebie PITY. Wypełnianie PITu 37 krok po kroku wcale nie jest takie trudne, wystarczy stosować się do wskazówek kreatora.

Wypełnianie PITu 37 należy rozpocząć od wprowadzenia danych osobowych. Jeśli decydujesz się na wspólne rozliczenie z małżonkiem, musisz uzupełnić również jego dane wraz z odpowiednim identyfikatorem podatkowych. W większości przypadków dla osób fizycznych będzie to numer PESEL. Jeśli nie wiesz jak wypełniać PIT, jaki identyfikator podatnika wpisać, skorzystaj z naszej Bazy Wiedzy. Tam znajdziesz potrzebne informacje.

Rozliczenie PIT 37 krok po kroku przebiega bardzo intuicyjnie. Na każdym etapie musimy udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Konieczne jest wskazanie celu złożenia deklaracji czy sposobu rozliczenia. Wypełnianie PIT 37 wiąże z wykazaniem kwot z PIT 11 oraz określeniem przysługujących mam ulg i odliczeń. Pamiętaj, że rozliczenie PITu 37 online jest w pełni bezpieczne, jeśli dane są szyfrowane przy pomocy odpowiedniego certyfikatu.

Mamy nadzieję, że już wiesz jak wypełnić PIT 37, jak rozliczyć PIT 37. Wypełnianie PIT 37 krok po kroku wcale nie jest skomplikowane. Wypełnij PIT 37 przez Internet. Możesz to zrobić w zaciszu własnego domu, bez kolejek i zbędnego stresu. Wypełnienie PIT 37 online to więcej czasu dla siebie i rodziny.