BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 28
Wybrany artykuł

PIT 28 – jak wypełnić? Wzór, termin złożenia

Przedsiębiorcy często jako formę rozliczenia wybierają ryczałt, co oznacza, że muszą wypełnić PIT 28. Do kiedy należy złożyć taką deklarację i jak ją wypełnić? Dowiedz się z nami, jak szybko i wygodnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. 

Podatek PIT-28 – jaki jest termin złożenia zeznania i co to za typ deklaracji?

Deklaracja PIT-28 dotyczy osób, które uzyskują przychodu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy on takich źródeł jak pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też umów najmu rozliczanych w ramach działalności gospodarczej lub wynajmu prywatnego. Mowa tu także o umowach o podobnym charakterze, takich jak podnajem, dzierżawa, czy poddzierżawa. Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie dotyczące PIT-28. Do kiedy należy złożyć taką deklarację?

Termin złożenia PIT-28 za rok podatkowy 2022 wypadł 2 maja 2023 roku. PIT-28 druk to niejedyny dokument, który trzeba złożyć do tego terminu. Istnieją również inne zeznania, takie jak PIT-28S. Dotyczy on przedsiębiorstw w spadku, czyli takich, w których przedsiębiorca zmarł w trakcie roku podatkowego. Wtedy formularz musi wypełnić oraz złożyć nowy zarządca firmy lub osoba wykonująca czynności zachowawcze. 

Jaki jest termin płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Termin złożenia deklaracji potrafi być jednak mylący. O ile samo zeznanie PIT-28 można złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, tak sam ryczałt trzeba opłacić najpóźniej do 28 lutego. Dlatego ważne jest, by pamiętać o obu terminach i nie narażać się na niepotrzebne kary z tytułu nieopłacenia należnego podatku. 

Stawki ryczałtu w PIT-28

Ważne jest także, by wiedzieć, że istnieją różne stawki ryczałtu dla osób składających zeznanie PIT 28. Co to oznacza? W zależności od źródła przychodu jest on opodatkowany inną kwotą. Stawka ryczałtu jest wyrażana w procentach. Wynosi od 2 do 17%. W razie różnorodnej działalności przedsiębiorca ma prawo opłacać należny ryczałt od swoich przychodów wedle różnych stawek. 

Jak rozliczyć i złożyć PIT-28?

Jak najwygodniej rozliczyć PIT-28? Najlepiej zrobić to wykorzystując internet i opracowany w tym celu program. Decydując się na wypełnienie PIT 28 online, można oszczędzić sobie bardzo dużo czasu oraz nerwów. Dobry program do rozliczania PIT to np. PIT Projekt. Po przygotowaniu deklaracji podatku trzeba wysłać rozliczenie podatkowe do Urzędu Skarbowego. Konieczne jest oczywiście zrobienie tego przed ostatecznym terminem składania

Jak wypełnić zeznanie podatkowe PIT-28?

W PIT Projekt znaleźć można między innymi druk PIT 28. Jak wypełnić takie zeznanie? Trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego formularza. Następnie konieczne będzie wprowadzenie swoich danych osobowych i wybranie właściwego Urzędu Skarbowego. Kolejnym krokiem jest podanie przychodów z najmu i innych objętych ryczałtem w minionym roku podatkowym, np. w 2022. Wypełniając opatrzony oznaczeniem PIT-28 formularz w PIT Projekt można liczyć na prosty przebieg całej operacji. Program wyjaśnia, jaki typ przychodów podlegających pod podatek wpisać. Jeśli mamy prawo do ulg, to może też za nas wyliczyć kwotę, której nie trzeba opodatkować. Dlatego warto wspomóc się technologią i przygotować swoją deklarację PIT-28 za 2023 czy 2024 rok z pomocą programu PIT Projekt. 

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?