BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybrany artykuł

Podatek dochodowy a kwota wolna od podatku – jak to działa?

Ile wynosi podatek dochodowy w bieżącym roku? Jak wyglądają obecnie progi podatkowe? Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku? To tylko kilka z wielu pytań, które każdego roku zadają sobie podatnicy. W ostatnich latach doszło do znaczących zmian w kwestii podatku dochodowego, dlatego warto zaktualizować wiedzę w tym zakresie. Dzięki temu rozliczenie z Urzędem Skarbowym będzie dużo prostsze i bardziej zrozumiałe.

W artykule informujemy, ile wynosi podatek dochodowy i ile procent podatku zapłacą osoby, które przekroczyły pierwszy próg podatkowy. Podajemy także aktualną wysokość kwoty wolnej od podatku i wyjaśniamy, jak wpływa ona na rozliczenie.

Ile wynosi podatek dochodowy? Sprawdź progi podatkowe w 2023 roku

Zanim odpowiemy na pytanie, ile procent wynosi podatek dochodowy w 2023 roku, przyjrzyjmy się pojęciu skali podatkowej. Skala podatkowa to inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jest to podstawowa forma opodatkowania zarówno w przypadku osób zatrudnionych w ramach umów o pracę, umów cywilnoprawnych, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

W przypadku skali podatkowej wyróżnia się progi podatkowe, które są uzależnione od podstawy opodatkowania (uzyskanych w ciągu roku dochodów). Obecnie stawki wyglądają następująco:

  • I próg podatkowy obowiązuje w przypadku dochodów nieprzekraczających w ciągu roku 120 000 złotych,
  • II próg podatkowy obowiązuje po przekroczeniu 120 000 złotych dochodu.

Ile wynosi podatek dochodowy od osób fizycznych w każdym z progów? W przypadku pierwszego – 12%. Z kolei przekroczenie kwoty kwalifikującej do drugiego progu podatkowego wiąże się z koniecznością zapłaty podatku w wysokości 32%. Co istotne, wyższy podatek płaci się dopiero od nadwyżki ponad 120 000 złotych.

Polski Ład 2.0 a kwota wolna od podatku

Wiesz już, jak obecnie wygląda podatek PIT. A ile wynosi kwota wolna podatku? W wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu 2.0 to aż 30 000 złotych. W tej kwestii doszło do bardzo dużej zmiany w stosunku do poprzednich lat. Jeszcze w 2016 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3 091 złotych. Przez kilka lat stopniowo zwiększano ją do aktualnego poziomu.

Wysokość kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 000 złotych to bardzo dobra wiadomość dla podatników. Ma bowiem duży wpływ na wyliczanie wartości podatku:

  • w przypadku dochodu do 30 000 podatek PIT wynosi 0 zł,
  • przy dochodzie od 30 000 zł do 120 000 zł podatek PIT wynosi 12% od nadwyżki ponad 30 000 zł,
  • dochód powyżej 120 000 zł oznacza podatek PIT 10 800 zł + 32% z nadwyżki ponad 120 000 zł.

W praktyce przekłada się to na zmniejszenie wysokości płaconego podatku, a w niektórych przypadkach nawet jego całkowitą likwidację. Dotyczy to osób najmniej zarabiających, a także emerytów otrzymujących świadczenia nieprzekraczające 2 500 złotych miesięcznie.

W wyniku zmiany kwoty wolnej od podatku zmieniła się także kwota zmniejszająca podatek (kwota, którą podatnik może odliczyć od swojego podatku dochodowego). Obecnie wynosi ona 300 złotych w skali miesiąca.

Jak wypełnić PIT i rozliczyć podatek dochodowy?

Masz wątpliwości, jak wypełnić PIT i rozliczyć podatek dochodowy? Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy wykonujesz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, musisz zadbać o poprawne rozliczenie przychodów. Wypełnienie PIT-u nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczne zmiany wprowadzone m.in. w zakresie wysokości podatku od 1 lipca 2022 roku. Istnieją jednak narzędzia, które pomogą Ci przejść przez cały proces bez ryzyka popełnienia błędów. Jednym z nich jest nasz darmowy program do rozliczeń PIT.

Program PIT Projekt umożliwia szybkie wypełnienie wszystkich formularzy rozliczeniowych, w tym PIT-36 i PIT-37, z uwzględnieniem przysługujących Ci ulg oraz kwoty wolnej od podatku. Pozwala także na bezpieczne przesłanie dokumentów do Urzędu Skarbowego. Zainstaluj program na komputerze lub skorzystaj z wersji online i rozliczaj się w prosty sposób!

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?