BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 28
Wybrany artykuł

Program do PIT 28 online

Nie wiesz, jak wypełnić rozliczenie PIT 28 online? To nic trudnego. Obecnie znajdziesz wiele przydatnych programów, które ułatwiają sporządzanie rozliczeń podatkowych z pomocą internetu. Jednym z takich jest PIT Projekt, służący do przygotowywania deklaracji podatkowych PIT-28 i nie tylko. 

PIT-28 – kogo dotyczy ta deklaracja?

Deklaracja PIT 28 dotyczy osób, które w trakcie roku podatkowego uzyskały przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Z tego powodu czasami bywa określana jako PIT ryczałt. Mogą to być przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy również są liczone do PIT 28. 

Do kiedy trzeba wysłać formularz PIT-28?

Terminem złożenia formularza PIT 28 za przychody z roku 2022 był 2 maja 2023 roku. W latach poprzednich konieczne było wysłanie swojej deklaracji do Urzędu Skarbowego do końca lutego. Data złożenia zeznania PIT-28 w 2024 roku nie jest jeszcze znana.

PIT Projekt – program do wypełniania deklaracji podatkowych

W wypełnieniu swojej deklaracji podatkowej może pomóc Ci PIT Projekt. Jest to specjalny program do rozliczania PIT, które stworzono z myślą o osobach niemających zbyt dużej wiedzy na temat podatków. Dobrze sprawdzi się również w wypadku bardziej doświadczonych przedsiębiorców szukających szybkiego sposobu na wypełnienie deklaracji. Z tym programem do PIT 28 swoją deklarację przygotujesz bardzo szybko i będzie w stanie ją pobrać, a następnie wysłać do Urzędu Skarbowego. 

Jak wypełnić rozliczenie PIT 28 Online przez program PIT Projekt?

Rozliczanie podatku dochodowego PIT-28 za dany rok należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego kreatora PIT-28. Właśnie takim programem jest PIT Projekt. Można pobrać go bezpośrednio na swój komputer lub skorzystać ze specjalnej wersji przeglądarkowej. PIT Projekt oferuje komplet druków niezbędnych w trakcie rozliczeń podatkowych, zaczynając od najpopularniejszego PIT-37, a kończąc m.in. na PIT-28, czy PIT-38. W aplikacji dostępne są też wzory załączników oraz dodatkowych druków, które czasem są potrzebne w trakcie składania zeznania podatkowego. 

Gdy program do PIT-28 jest już uruchomiony, czas przejść do działania. Wpierw trzeba wpisać swoje pełne dane osobowe, zaliczając do numeru NIP. Konieczne jest też wpisanie dokładnego adresu. Aplikacja umożliwia również wybranie Urzędu Skarbowego tak, by deklaracja trafiła do właściwego podmiotu. 

Kolejny krok to wypełnienie deklaracji PIT 28 przez internet. Informacje dotyczące przychodów znajdują się w sekcji C. Tam należy wykazać nie tylko to, ile zarobiliśmy w trakcie danego roku podatkowego. Można również ubiegać się o jedną z ulg wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Są to kolejno:

  • ulga na powrót,
  • ulga dla rodzin 4+,
  • ulga dla pracujących seniorów.

Na każdej z ulg obowiązuje limit 82 528 złotych. Kwoty powyżej tego nie mogą zostać objęte żadną z dostępnych ulg podatkowych. 

Kolejny krok przy wypełnianiu rozliczenia PIT-28 to przypisanie wartości przychodu właściwej stawce ryczałtu. Dodatkowo trzeba określić źródła naszych zarobków wpisanych w deklaracji. Na kolejnych etapach trzeba jeszcze wpisać inne ulgi i odliczenia. Dotyczą one np. darowizn, wydatków mieszkaniowych, strat z ubiegłych lat, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba pamiętać, że w ciągu danego roku można odliczyć maksymalnie 50% straty zanotowanej w 5 poprzednich latach. 

Dlaczego warto rozliczyć podatek PIT-28 przez internet?

Wybór takiej formy rozliczenia swojego podatku dochodowego PIT-28 to po prostu ogromna wygoda. Po pierwsze nie trzeba odwiedzać Urzędu Skarbowego. Wszystkie konieczne dokumenty można do niego przesłać drogą internetową, używając do tego rządowych narzędzi. Do tego użycie internetu i specjalnego programu to bardzo dobra opcja dla osób, które nie wiedzą, jak rozliczyć PIT-28 online. Takie oprogramowanie znacząco ułatwia przede wszystkim matematyczny aspekt przygotowywania deklaracji. 

Jedyne, co Ty musisz robić w trakcie przygotowywania rozliczenia PIT-28 za poprzedni rok podatkowy, to wpisywać odpowiednie kwoty. Mogą to być przychodu z najmu prywatnego, dzierżawy i wielu innych umów. Przez cały proces aplikacja dokładnie objaśnia, jak z niej korzystać. Do tego nie musisz martwić się tym, że nie będziesz wiedział, jak odliczyć poszczególne przychody od podatku, czy też jak wyliczyć podstawę opodatkowania. 

Jak złożyć deklarację PIT-28 online?

Nie wiesz, jak złożyć PIT-28 online? Jest to bardzo proste. Jeśli rozliczasz się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to wystarczy, że pobierzesz wcześniej przygotowaną deklarację. Obecnie nie ma potrzeby samodzielnego odwiedzania Urzędu Skarbowego. Przygotowany wcześniej druk PIT-28 wystarczy wysłać poprzez specjalną rządową stronę. 

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari