BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 38
Wybrany artykuł

PIT 38 – co to i kto powinien go złożyć?

W tym artykule omówimy najważniejsze informacje na temat PIT-38 – co to jest za dokument i kto powinien go składać. W gąszczu szybko zmieniających się przepisów podatnik musi wybrać odpowiedni dla niego formularz i złożyć go w ustawowym terminie. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować i co trzeba zrobić, aby dopilnować najważniejszych formalności. Niezłożenie deklaracji lub błędy w poszczególnych jej częściach mogą wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi. Lepiej temu zapobiegać.

PIT-38 – co to jest?

PIT-38 jest formularzem podatkowym, który służy do rozliczenia przychodów kapitałowych. To tak zwany pit z giełdy, gdyż dotyczy też wykazywania dochodów pochodzących z rynku papierów wartościowych. Jeśli podatnik ma rachunek w jednym z domów maklerskich, powinien otrzymać PIT-8C, który służy do wypełnienia PIT-38. Jednak podatnik musi złożyć deklarację nawet bez otrzymania PIT-8C.

PIT-38 – kto wypełnia tę deklarację?

Zastanawiasz się nad PIT-38 – dla kogo dokładnie jest ten dokument? Po ten właśnie formularz powinni sięgnąć podatnicy, którzy zbyli:

  • papiery wartościowe,
  • udziały w spółkach (komandytowej, komandytowo-akcyjnej) lub w spółdzielni,
  • pożyczone papiery wartościowe (przychód ze sprzedaży krótkiej),
  • pochodne instrumentów finansowych oraz osiągnęli przychody z realizacji wynikających z nich praw.

Ta konkretna deklaracja podatkowa jest przeznaczona również dla osób, które zajmują się odpłatnym zbyciem walut wirtualnych. Warto pamiętać, że również ten przychód wymaga rozliczenia. Co więcej, należy pamiętać, że deklaracji PIT-38 nie składa się wspólnie z małżonkiem. Każda osoba musi rozliczać się indywidualnie.

Kiedy wiemy już, dla kogo jest PIT-38, warto zastanowić się, jak go poprawnie złożyć. W tym celu zapoznaj się z dostępnymi na naszej stronie artykułami o PIT-38 – do kiedy należy wysłać ten formularz do Urzędu Skarbowego, a także jak wypełnić poszczególne jego części. Błędy na różnych etapach wypełniania dokumentu mogą wiązać się z karami finansowymi. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie się do tego odpowiednio wcześnie.

Podsumowanie

Wiemy już więcej o PIT-38 – kogo dotyczy, kiedy należy go wypełnić i złożyć. W celu szybkiego i sprawnego przygotowania dokumentu polecamy nasz program do rozliczania PIT. Skorzystać z niego może każdy, kto poszukuje prostego i przejrzystego wsparcia w składaniu corocznych deklaracji. Składając PIT-38 online można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w kilka minut, nie wychodząc z domu! Co więcej, deklaracje z poprzednich lat dostępne będą poprzez chmurę Pity365, dzięki czemu szybko i wygodnie będzie można do nich dotrzeć.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?