BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 37
Wybrany artykuł

W jaki sposób można wysłać PIT do swojego US?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można wysłać PIT do swojego US? Istnieje kilka  sposobów na to, aby deklaracja podatkowa trafiła do fiskusa w wyznaczonym terminie.

W 2020 roku złożenie zeznania podatkowego przez internet było możliwe tylko wtedy, gdy dotyczyło formularza pit-37 lub pit- 38. Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2021 roku wprowadziło istotne zmiany, które umożliwiają przesyłanie deklaracji podatkowych również przez osoby rozliczające się za pomocą PIT – 36 i PIT – 28. W dalszym ciągu obowiązującym terminem złożenia deklaracji podatkowej za poprzedni rok kalendarzowy jest ostatni dzień kwietnia. Zmiany w ustawie podatkowej o PIT z roku 2020 dopuszczają możliwość otrzymania zeznania podatkowego od pracodawcy, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Jednak US akceptuje trzy formy składania deklaracji podatkowych PIT- 37  – elektroniczną, papierową ( w formie listu poleconego) i osobistą.

W jaki sposób można wysłać PIT do swojego US, aby dotarł w wyznaczonym  terminie?

Procedura wysyłania PIT – 37 w formie listu poleconego wiąże się z koniecznością pobrania formularza z siedziby urzędu skarbowego lub ze strony internetowej. Następnie obowiązkiem podatnika jest poprawne wypełnienie pit-u 37, który potem jest wysyłany do właściwego oddziału US. Tradycyjna metoda składania PIT 37 wiąże się z obowiązkiem nadania tego dokumentów w formie listu poleconego. Ważne jest tutaj zachowanie potwierdzenia wysłania formularza za pośrednictwem Poczty Polskiej. Potwierdzenie nadania powinno zawierać numer przesyłki poleconej, dane nadawcy, adresata, a także czytelną pieczątkę pracownika poczty z datą wpłynięcia dokumentu. Osoby, które decydują się na wysłanie swojego zeznania podatkowego w formie listu poleconego, mogą zamówić także dodatkową usługę, którą jest odpłatne potwierdzenie jego doręczenia albo zwrotu w formie wiadomości SMS-owej lub mailowej.

Tradycyjna forma wysyłania PIT-ów

Głównie praktykowaną metodą wysyłania rocznego zeznania PIT- 37 jest wypełnienie formularza i osobiste dostarczenie go do siedziby urzędu skarbowego. Wiąże się to z obowiązkiem udania się do właściwego oddziału US, zgodnego z miejscem zamieszkania konkretnego podatnika. Z wyżej wymienionej metody wysyłania formularza PIT-37 korzystają przeważnie osoby dysponujące dużą ilością wolnego czasu lub też te, które pragną wyjaśnić pewne kwestie bezpośrednio z pracownikiem urzędu. Osobiste składanie zeznań podatkowych może być utrudnione, gdy pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, m.in. zagrożenie epidemiologiczne, które spowodowało zamkniecie większości oddziałów US.

PIT – 37 przesyłany elektronicznie – czy to dobry pomysł?

W związku z rozwojem technologii, coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych metod dostarczania formularza do US na rzecz przesyłania deklaracji w formie elektronicznej. Jest to najwygodniejsza i najszybsza forma przekazania PIT- 37 do właściwego oddziału US. Warto podkreślić, iż samo wypełnianie pitu 37 nie nastręcza wtedy podatnikom żadnych trudności. Intuicyjna obsługa programów do elektronicznego wypełniania PIT- ów pozwala na szybsze wygenerowanie swojego zeznania, bez potrzeby korzystania z pomocy biura rachunkowego czy doradcy podatkowego. Oprócz możliwości zapisania wysłanego zeznania, podatnik otrzymuje także formularz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Stanowi on potwierdzenie terminowego wysłania zeznania podatkowego do macierzystej placówki US. Możliwość przekazania PIT- 37 w formie elektronicznej jest nie tylko związane z oszczędnością czasu, ale także stwarza szansę na szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku. Godnym podkreślenia faktem jest to, iż przesyłanie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej może nastąpić z dowolnego miejsca w Polsce. W tym celu wystarczy dysponować komputerem lub tabletem z dostępem do Internetu.

Obowiązkowe rozliczenie dochodów z poprzedniego roku podatkowego wiąże się z koniecznością wysłania deklaracji, m.in. PIT – 37 do Urzędu Skarbowego. Od kilku lat można dokonać tego zgodnie z preferencjami konkretnego podatnika – pocztą, osobiście lub online.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari