BAZA WIEDZY

Kategoria:
Rozliczanie wynajmu mieszkania
Wybrany artykuł

Jak rozliczyć wynajem mieszkania w deklaracji PIT: Praktyczny przewodnik

Dochody z wynajmu nieruchomości to dla wielu osób znaczący składnik budżetu domowego. Jeżeli jesteś jedną z nich, zapewne zastanawiasz się: jaki PIT za wynajem mieszkania złożyć? Otóż właściwym formularzem jest PIT-28. W tym praktycznym przewodniku dowiesz się więcej o tym, jak zrobić to prawidłowo. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje o rozliczeniu dochodów z wynajmu, a także podpowiedź, jak krok po kroku złożyć właściwy dokument do Urzędu Skarbowego, by rozliczyć uzyskane z mieszkania dochody.

Jaki PIT za wynajem mieszkania – jaki sposób rozliczenia wybrać?

Podstawowym pytaniem, z jakim musisz się zmierzyć przy rozliczeniu PIT za wynajem mieszkania, jest wybór formy opodatkowania. Możesz wybierać między podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, bądź opodatkowaniem na zasadach ogólnych.

Podatek od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% wpłacają osoby,które składają PIT za wynajem mieszkania za pomocą formularza PIT-28. Tych, którzy wybierają podatek według skali, obowiązuje różny procent podatku w zależności od wysokości dochodu. W przypadku tego sposobu rozliczenia złożysz np. PIT-36 na koniec roku, w którym uwzględnisz dochody z najmu nieruchomości.

PIT za wynajem mieszkania – do kiedy złożyć?

Rozliczenia podatków należy dokonać w określonych terminach, o których musisz pamiętać. Otóż obecnie termin jest niezależny od formy opodatkowania, którą wybierzesz. Niezależnie od tego, czy opodatkujesz dochód z wynajmu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), czy wybierzesz rozliczenie na podstawie skali podatkowej z użyciem formularza PIT-36, czas na złożenie deklaracji masz do końca kwietnia.

Rozliczenie PIT za wynajem mieszkania

Po wyborze sposobu rozliczenia podatku i upewnieniu się, jaki jest termin składania deklaracji, nadchodzi czas na samo rozliczenie PIT-u za wynajem mieszkania. Jest to ostatni krok, który musisz podjąć. Należy przygotować formularz PIT zgodny z formą opodatkowania i wprowadzić do niego istotne informacje o wynajmie i uzyskanych z tego tytułu dochodach.

Nie zapomnij uwzględnić wszystkich wpływów z tytułu wynajmu. Musisz także pamiętać o tym, aby odjąć od nich koszty uzyskania przychodu. Kwestia taka może pojawić się szczególnie wtedy, gdy korzystasz z takiego narzędzia, jak nasz program do rozliczania PIT, w którym musisz wykazać owe koszty. Należy jednak pamiętać, że odliczenie kosztów możliwe jest wyłączenie przy rozliczeniu na zasadach ogólnych. Osoby, które wybiorą podatek od przychodów ewidencjonowanych, nie są uprawnione do odliczania kosztów.

Sporządzenie PIT-28 wynajem mieszkania

Wypełnianie PIT-28 nie jest skomplikowane. Zasady są klarowne i obejmują najważniejsze informacje, które dotyczą wynajmowanej nieruchomości. W formularzu wpisujesz swoje dane oraz deklarujesz, ile wynosił dochód z wynajmu nieruchomości w danym roku podatkowym. Jeśli będzie to rozliczenie na zasadach ogólnych, należy dodatkowo uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

Wynajem nieruchomości i dochody z tego tytułu – najważniejsze wnioski

Rozliczanie wynajmu mieszkania w PIT może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, ale jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe porady, nie będziesz mieć żadnych obaw. Pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiednią dla Ciebie formę opodatkowania, dowiedzieć się, jaki PIT za wynajem mieszkania powinieneś złożyć, następnie zająć się przygotowaniem rozliczenia. Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, warto przygotowując rozliczenie PIT 2023, wspomóc się specjalnie przygotowanym oprogramowaniem, które takie rozliczenie ułatwia. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do ekspertów, którzy przygotują dla Ciebie właściwe dokumenty rozliczeniowe.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?