BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 11
Wybrany artykuł

PIT-11A – definicja i kiedy go otrzymujemy

Zastanawiasz się, czym jest PIT-11A i w jakich okolicznościach go otrzymujemy? Jeśli zależy Ci nie tylko na kompleksowej wiedzy, ale również rozwiązaniach, które mogą Ci znacząco ułatwić rozliczanie PIT-ów, to nasza oferta przeznaczona jest właśnie dla Ciebie. Zatrzymajmy się jednak przy PIT-11A – co to za formularz? Jako specjaliści z tej branży, chętnie wytłumaczymy to zagadnienie.

PIT-11A – co to takiego?

PIT-11A jest to dokument, który dostajemy od ZUS, służy do informowania o dochodach, które nie podlegają opodatkowaniu. Jest to dokument wystawiany przede wszystkim dla osób, które skorzystały z urlopu, zwolnienia lub płatnej przerwy na dzieci w roku podatkowym; otrzymują go również osoby pobierające rentę. Oprócz wysokości dochodów, na PIT-11A wykazane są wszystkie składki, jakie pobiera organ rentowy – na przykład zaliczki na podatek czy też kwoty składki zdrowotnej. Zgodnie z przepisami podatkowymi, ZUS ma obowiązek wystawienia i dostarczenia nam dokumentu PIT-11A do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Jest to zatem dokument, który powinniśmy otrzymać na początku każdego roku.

Do czego konieczny jest PIT-11A? ZUS wystawia go po to, by każdy płatnik mógł poinformować Urząd o wszystkich dochodach uzyskanych w poprzednim roku. Dlatego też, jeśli dostaniemy taki dokument, należy zawsze sprawdzić, czy dane w nim zawarte są poprawne.

Dla kogo PIT-11A i czy trzeba go rozliczać?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie: „PIT-11A – co to jest?” Najwyższy czas wyjaśnić, dla kogo PIT-11A będzie odpowiedni. Kiedy ZUS wystawia PIT-11A? Jeżeli w ciągu roku otrzymaliśmy jakiekolwiek świadczenia z ZUS, na przykład z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego, renty lub emerytury, otrzymamy PIT-11A. Każdy, kto otrzyma ten dokument, powinien go rozliczyć, czyli uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. Zaniedbanie tych obowiązków może prowadzić do konsekwencji ze strony Urzędu Skarbowego.

PIT-11A jest istotnym dokumentem w procesie rozliczeń podatkowych w Polsce dla osób otrzymujących dochody z różnych źródeł, poza pracą. Dzięki temu formularzowi mogą one prawidłowo rozliczyć swoje dochody zgodnie z przepisami podatkowymi i uniknąć nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

Podsumowanie

Masz problemy z rozliczeniem podatkowym i zależy Ci na tym, by ktoś zajął się tym za Ciebie? Kompleksową pomoc w takich obliczeniach zapewni Ci nasza firma. Technologia nie pozostaje bezczynna w odniesieniu do zeznań podatkowych – takie nowoczesne narzędzia jak PIT w chmurze, stają się coraz bardziej popularne, pozwalając na szybkie, proste i wygodne przygotowanie naszych zeznań podatkowych, czyli PIT 2023. Zainteresowany? W takim razie jak najszybciej się do nas zgłoś. Proponujemy Ci pełne wsparcie, a równocześnie przystępne ceny za korzystanie z tego typu usług. Nie trać dłużej czasu na to, by rozliczyć wszystkie PIT-y, które otrzymałeś. Z naszym systemem ten proces będzie trwał około pięciu minut! Zainwestuj w to, co najlepsze – wybierz innowacje z naszej firmy.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?