BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 11
Wybrany artykuł

Czy trzeba rozliczać PIT-11?

Dostałeś PIT-11 – czy trzeba rozliczać w jakiś sposób tę deklarację? Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT-11? To najczęściej zadawane pytania przez podatników, którzy otrzymali ten formularz. Zmieniające się szybko przepisy budzą coraz więcej wątpliwości, które w tym wpisie chcielibyśmy rozwiać.

We wcześniejszych artykułach powiedzieliśmy więcej o PIT-11 – co to jest za deklaracja i kto ją otrzymuje. W tym wpisie chcemy zająć się odpowiedzią na pytanie, czy jeśli ktoś otrzymał ten formularz, to musi go rozliczać w urzędzie skarbowym. Okazuje się, że są takie przypadki, kiedy nie trzeba tego robić!

Czy PIT-11 trzeba rozliczyć?

Jeśli zastanawiasz się, czy PIT-11 trzeba rozliczyć, to przypominamy, że jest on przygotowany przez pracodawcę i nie musisz go samodzielnie wypełniać. Dokument ten zawiera wszystkie informacje na temat Twoich przychodów, kosztów ich uzyskania oraz wszelkich zaliczek pobranych na podatek lub składki społeczne i zdrowotne. Podatnik powinien otrzymać PIT-11 od pracodawcy lub płatnika do końca lutego następnego roku (np. za dochody osiągnięte w 2022 roku, PIT-11 powinien być dostarczony do końca lutego 2023 roku). 

Po otrzymaniu PIT-11, nie musisz go rozliczać samodzielnie, jeśli pracodawca lub płatnik poprawnie go przygotował i przesłał do urzędu skarbowego. Informacje zawarte w PIT-11 zostaną automatycznie uwzględnione w Twoim indywidualnym rozliczeniu podatkowym. Natomiast jeśli wykazujesz przychody z różnych źródeł (np. umowa o pracę, zlecenie, dzieło, B2B), jest on podstawą do wypełnienia zeznań rocznych (PIT-37 czy PIT-36).

Kto nie otrzyma PIT-11?

Wiele osób, które dopiero zaczyna karierę zawodową, również zadaje sobie pytanie, czy trzeba rozliczać PIT-11 do 26 roku życia? Nie ma żadnych limitów wiekowych dotyczących tej deklaracji. Obejmuje ona wszystkich podatników, niezależnie od wieku. Każdy, kto osiąga dochody i podlega obowiązkowi podatkowemu, musi je rozliczyć. Natomiast, jeśli wykonujesz umowę zlecenie lub o dzieło za wynagrodzenie na kwotę niższą niż 200 zł brutto, zleceniodawca nie ma obowiązku wystawiania PIT-11.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że podatki są kluczowym elementem funkcjonowania państwa, umożliwiając finansowanie wielu działań publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy infrastruktura. Rozliczenie podatkowe to więc obowiązek i jednocześnie odpowiedzialność każdego obywatela. Aby robić to poprawnie, warto korzystać z nowoczesnych narzędzi takich jak program do rozliczania PIT, który pomoże uniknąć jakichkolwiek pomyłek.

Natomiast w przypadku nieścisłości lub błędów w PIT-11 podatnik powinien niezwłocznie skontaktować się z płatnikiem, aby je sprostować. Staranne i dokładne rozliczenie podatkowe to nie tylko obowiązek prawny, ale także szansa na uniknięcie problemów z urzędem skarbowym i niepotrzebnych komplikacji finansowych. W innym wpisie wyjaśniamy jak rozliczyć PIT-11. Zapraszamy do lektury!

 

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari