BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 39
Wybrany artykuł

PIT 39 – co to i kto powinien go złożyć?

W tym artykule zebraliśmy informacje o PIT-39 – dla kogo jest on przeznaczony i kiedy należy go wypełnić. Jest to jeden z wielu dostępnych dla podatników formularzy używanych do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sprzedałeś ostatnio mieszkanie i zastanawiasz się, czy musisz, albo jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Być możebędziesz musiał wypełnić PIT-39.Jak każdy tego typu dokument, wymaga on dokładności i skrupulatności. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie się do jego wypełnienia, aby uniknąć najpopularniejszych błędów. Zastanawiasz się, czy ten akurat PIT jest odpowiedni dla Ciebie? Zapraszamy do lektury.

PIT-39 – co to za deklaracja?

Przygotowując się do rozliczenia dochodów za ubiegły rok podatkowy, do wyboru mamy wiele deklaracji. Jedną z nich jest PIT-39 – co to jest za dokument? To tzw. PIT od sprzedaży nieruchomości, który należy wypełnić, jeśli uzyskasię przychód:

  • ze sprzedaży nieruchomości, jej części i praw majątkowych,
  • ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Należy pamiętać, że podstawą opodatkowania stanowi przychód po odjęciu kosztów sprzedaży. Czyli od ceny odejmujesz koszty dodawania ogłoszeń, wynagrodzenie notariusza i ewentualne opłaty sądowe. Na innych stronach naszego serwisu znajdziesz więcej informacji o PIT-39 – jak wypełnić formularz, aby uniknąć kar finansowych. Serdecznie polecamy składanie PIT-39 online, gdyż zajmuje to o wiele mniej czasu i z naszym programem jest niezwykle proste.

Dla kogo PIT-39?

PIT-39 ze sprzedaży nieruchomości jest odpowiedni dla osób, które sprzedały nieruchomość lub prawa majątkowe, ale w ściśle określonym czasie. Warunkiem jest to, iż od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości, nie minęło pięć lat od jej nabycia, lub wybudowania. Oznacza to, że w chwili sprzedaży domu, który został wybudowany na przykład w 2005 roku, podatnik nie ma obowiązku opłacenia podatku z tego tytułu. Nie ma go również osoba, która sprzedaje prawo do mieszkania nabytego w 2010 roku. Jednak podatnik, który sprzedaje budynek użytkowy wybudowany w 2021 roku, musi już taką deklarację wypełnić.

Deklarację należy złożyć do 30 kwietnia za rok poprzedni. Jeśli jest to dzień wolny od pracy, termin ulega wydłużeniu do następnego dnia roboczego.

Podsumowanie

Formularzem PIT-39 powinny zainteresować się osoby, które sprzedały nieruchomość lub prawa majątkowe. Szczególnie te, zbywające lokale lub budynki nabyte czy wybudowane w ciągu ostatnich pięciu lat.Do wypełnienia tej i innych deklaracji polecamy nasz program do rozliczania PIT, dzięki któremu cały proces przebiegnie szybko i poprawnie. Zachowane w chmurze dane, pozwolą wracać do zapisanych dokumentów, a także przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Wypróbuj i przekonaj się, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari