BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

1,5% podatku i PIT – najważniejsze Informacje

Przygotowanie rocznego zeznania podatkowego, czyli tzw. PIT-u, jest obowiązkowym zadaniem dla wszystkich podatników. Natomiast 1,5% podatku dla OPP (Organizacji Pożytku Publicznego) to osobisty wybór, który może wspomóc czyjeś leczenie lub wyjście z trudnej sytuacji, a także wesprzeć inne działania pomocowe. Niezależnie od dochodów, jakie uzyskaliśmy w danym roku, musimy rozliczyć się z fiskusem. Ale warto pamiętać, że 1,5% Twojego podatku możesz łatwo i szybko, bez dodatkowych działań, przekazać na dowolne cele charytatywne lub na wsparcie ulubionej OPP. Czy wiesz, jak to zrobić za pomocą PIT? I jak ułatwić sobie zadanie wybierając rozliczanie się za pomocą programów online? Szczegółowy przewodnik poniżej odpowiada na wszystkie pytania związane z przekazaniem części podatku na pomoc potrzebującym. Zapraszamy do lektury.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Zarówno podatnicy indywidualni, jak i firmy, mogą przekazać 1,5% swojego podatku na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Może to zrobić tak naprawdę każdy, kto osiągnął jakiś dochód bez względu na sposób jego rozliczania. To oznacza, że nie musisz już zapłacić tych pieniędzy fiskusowi, zamiast tego możesz wykorzystać je do pomocy w szczytnej sprawie. Jak przekazać 1,5 % podatku? Przygotowując swoje rozliczenie PIT 2023, należy wpisać numer KRS organizacji, którą wybierasz, w odpowiedniej części formularza. Pamiętaj, że deklaracje zmieniają się co roku! A gdzie wpisać KRS w PIT za 2023 rok? Najczęściej informację tę wpisujemy przy końcu deklaracji. Dla przykładu: w PIT-28 i PIT-37 jest to sekcja S, w PIT-36 jest to sekcja L. Poza indywidualnym numerem KRS należy również wpisać kwotę, jaką chcesz przekazać, pamiętając, że nie może ona przekraczać 1,5% podatku należnego – zaokrąglonego do pełnych dziesiątek groszy w dół. W formularzu znajduje się również miejsce na tzw. cel szczegółowy, gdzie podajemy wymagane przez OPP informacje, jeśli chcemy przekazać pieniądze na przykład dla konkretnej osoby.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na OPP?

Poza oczywistą chęcią pomocy warto wiedzieć, że przekazanie 1,5% podatku dla OPP nie zwiększa Twojego obciążenia podatkowego. To oznacza, że pomagasz komuś, bez ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycji. Ale przede wszystkim, przekazywane pieniądze dają OPP możliwości finansowania ważnych programów i działań. Niemal każda organizacja — od fundacji na rzecz zwierząt, środowiska, edukacji, przez organizacje walczące z biedą na świecie, aż po fundacje badające nowe metody leczenia — potrzebuje funduszy na kontynuowanie swojej pracy.

Na jakie OPP mogę przekazać 1,5% podatku?

Wszystkie organizacje wykazane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) są uprawnione do odbioru 1,5% podatku. Zawsze warto przed decyzją sprawdzić, na jaką działalność przekazane środki zostaną przeznaczone. Więc jeśli zastanawiasz się, czy możesz przekazać 1,5% podatku na zwierzęta, chore dziecko znajomych czy fundację zajmującą się starszymi osobami, to odpowiedź, brzmi tak. Musisz tylko upewnić się, że wpisujesz poprawny numer KRS organizacji przy składaniu zeznania podatkowego.

Podsumowanie

Rozliczenie rocznego PIT nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a przekazanie 1,5 procent podatku KRS jest prostym i efektywnym sposobem wspierania organizacji charytatywnych. Często z zacisza własnego domu, gdyż zeznanie PIT, w tym przekazanie 1,5% podatku, możesz złożyć online, z czego korzysta coraz więcej osób. Nasz program do rozliczania PIT zapewnia automatyczne obliczenia, możliwość wyboru deklaracji oraz przekazania części podatku wybranej przez Ciebie OPP. Zminimalizuj w ten sposób ryzyko błędów oraz przyspiesz złożenie deklaracji, wybierając przy tym stosowny KRS i cel szczegółowy.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari