Podatnik od uzyskanego dochodu w roku podatkowym może odliczyć kwotę dokonanych darowizn.
Odliczeniu wynikającemu z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatkach dochodowym od osób fizycznych, podlegają darowizny przekazane na cele:
Przy czym wysokość dokonanej darowizny, nie może przekroczyć więcej niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
W przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest towar, który opodatkowano podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmuje się wartość towaru łącznie z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu.
Warto szczególności pamiętać, że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
Podatnik, który korzysta z odliczenia darowizny, ma obowiązek wykazać w zeznaniu, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia, jak i dane pozwalające na identyfikację obdarowanego (nazwę i adres). Podatnik nie będzie mógł odliczyć darowizny, w przypadku, gdy wartość przekazanej darowizny została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11.
Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny wynikające z odrębnych ustaw. Mowa tutaj w szczególności o darowiznach dokonanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W tym przypadku, nie ma tutaj limitu dla odliczanej darowizny i darowizna może być odliczana pełnej wysokości dokonanej darowizny.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Nie tego szukałeś?
Nic prostszego! Znajdziesz tu przykładowe rozwiązania wraz z tutorialem. Wybierz rodzaj rozliczenia i poznaj możliwości programu Twój E-Pit Projekt.
LUB WYPEŁNIJ ONLINE