BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 36
Wybrany artykuł

PIT 36LS – co to i kto powinien go złożyć?

W tym miejscu przybliżymy Ci PIT-36LS – co to jest za deklaracja i kto ją powinien składać. Warto zaznaczyć, że niezależnie od rodzaju zeznania, należy składać je terminowo oraz zadbać o poprawne wypełnienie wszystkich formularzy. Pomoże w tym program do rozliczenia PIT, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych pomyłek, a także łatwiej zachowasz wskazany przepisami termin składania zeznania. Jeśli interesuje Cię składanie PIT-36 online, w tym formularza PIT-36LS, skorzystaj z programu na swoim komputerze lub w przeglądarce. Zaoszczędzisz i czas, i nerwy!

PIT-36LS – dla kogo jest ta deklaracja?

Każdy podatnik zobowiązany jest do rozliczania swoich przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródeł i wybranej formy opodatkowania. Sytuacja ta dotyczy również przedsiębiorstw w spadku, czyli firmy, której właściciel zmarł, ale działalność dalej jest prowadzona przez następcę nieżyjącego przedsiębiorcy. Formularz PIT-36LS przeznaczony jest dla przedsiębiorstwa, które zobowiązane jest złożyć zeznanie roczne, a które kontynuuje działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy. Ta deklaracja powinna być wybrana, jeśli dochód takiej firmy opodatkowany był podatkiem liniowym. W takiej sytuacji najczęściej wyznaczany jest zarządca sukcesyjny, który prowadzi firmę i na którym ciąży obowiązek wypełnienia i złożenia zeznania rocznego PIT-36LS. W kolejnych latach przedsiębiorstwo w spadku może zdecydować o zmianie sposobu opodatkowania działalności w wyznaczonym do tego terminie.

Jak wypełnić PIT-36LS?

Już wiesz, czym jest PIT-36LS – dla kogo dokładnie jest przewidziane to zeznanie, ale jak je wypełnić? W zeznaniu należy umieścić NIP zmarłego przedsiębiorcy oraz wskazać Urząd Skarbowy według jego miejsca zamieszkania na dzień otwarcia spadku. Następnie trzeba podać dokładne dane identyfikacyjne, wszelkie informacje dodatkowe, wysokość przychodu i kosztów jego uzyskania, a także wyliczyć dokładny dochód lub stratę. Można też wymienić odliczenia od podatku, jeśli mają zastosowanie, a także wszelkie ulgi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na poprawność obliczeń zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu 19%, a także należnych i wpłaconych zaliczek za dany rok podatkowy. Jeśli nie mamy wprawy w dokonywaniu tego typu szczegółowych wyliczeń, lub chcemy mieć pewność, że są one wykonane poprawnie, warto skorzystać z przeznaczonego do tych celów oprogramowania online. Dokona ono za nas niezbędnych rachunków, a także pomoże złożyć deklarację do właściwego Urzędu Skarbowego bez wychodzenia z domu. Korzystając z programu, mamy również dostęp do poprzednio składanych deklaracji, co pozwala porównać dochód i koszty osiągane na przestrzeni lat. Jest to wygodne rozwiązanie, które upraszcza obowiązek rozliczania się z dochodów co roku. Skraca też cały proces i eliminuje ryzyko popełnienia błędów podczas wypełniania formularza lub załączników.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?