BAZA WIEDZY

Kategoria:
PIT 36
Wybrany artykuł

Co to jest PIT 36 i kto powinien go rozliczyć?

PIT-36 – co to jest za deklaracja i kto ją musi wypełnić? Czy warto składać PIT-36 online i jak to zrobić? Na te pytania i kilka dodatkowych odpowiemy w tym artykule, aby przybliżyć Ci jedną z najbardziej popularnych deklaracji podatkowych. 

Ponieważ każdy podatnik musi rozliczyć się z przychodu, wykorzystuje do tego odpowiednie dla niego formularze dostosowane do źródła przychodów i wybranej formy opodatkowania. Jednym z nich jest PIT-36 – dla kogo będzie on odpowiedni?

Co to jest PIT-36?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wypełnić formularz, warto zastanowić się co to jest PIT-36 – kogo dotyczy i co za jego pomocą rozliczamy. Jak wiadomo, każdy, kto uzyskał jakikolwiek przychód, mają obowiązek się z niego rozliczyć. W zależności od jego źródła, wybranej formy opodatkowania, należy wybrać odpowiednią deklarację. Dla kogo jest PIT-36? Jest on formularzem skierowanym do podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli stosujących skalę podatkową. Obejmuje także działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na tych zasadach, a także przychody z najmu i dzierżawy.

Ważne jest, aby przestrzegać terminów złożenia zeznania. Według przepisów deklaracja w formie papierowej może być zaniesiona osobiście lub przesłana pocztą, a w formie elektronicznej dostarczona do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia. Jeśli w tym terminie wypada dzień wolny (weekend lub święto), ostateczną datą będzie następny dzień roboczy.

Jak wypełnić PIT-36?

Już wiesz, co to jest PIT-36 – co rozliczamy za pomocą tej deklaracji, a jak ją przygotować? Formularz należy wypełnić aktualnymi danymi takimi jak NIP przedsiębiorcy, dokładne dane identyfikacyjne, przychody i koszty ich uzyskania, zaliczki i zapłacony podatek oraz wyliczenia dochodu lub straty. Wypełniając PIT-36 można skorzystać również z kilku ulg, jak choćby ulgi rehabilitacyjnej, z tytułu krwiodawstwa, prorodzinnej czy ulgi na Internet. Coraz większą popularnością cieszy się składanie PIT-36 online, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i eliminuje konieczność osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym. Jeśli preferujesz taką drogę składania zeznania podatkowego, wybierz program do rozliczenia PIT, dzięki któremu dokonasz poprawnych obliczeń i wyślesz formularz we wskazanym terminie. Możesz skorzystać z PIT-Asystenta, który swoimi pytaniami przeprowadzi Cię przez wszystkie rubryki deklaracji lub skorzystać z aktywnego formularza, który wygląda dokładnie, jak jego papierowy odpowiednik. Co ważne, program można ściągnąć na komputer, jak i używać w przeglądarce Internetowej. Masz też dostęp do wcześniej złożonych deklaracji, co pozwala porównywać osiągnięcia finansowe firmy. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć cały proces, a także wyeliminować niepotrzebne błędy. To też świetna opcja dla zapominalskich, którzy nie chcą na ostatnią chwilę stać w długich kolejkach w urzędach! Wystarczy kilka kliknięć i złożysz poprawną deklarację bez wychodzenia z domu.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari