BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT – podstawy
Wybrany artykuł

Wypełnianie pit krok po kroku

Wypełnianie PIT kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i bardzo skomplikowanym. Bardzo często wynika to z faktu, że wiele osób po prostu nie wiem, jak rozliczyć PIT krok po kroku. W rzeczywistości nie jest to takie trudne. Podpowiemy Ci jak rozliczyć PIT krok po kroku, tak że już po paru minutach bez problemu zrobisz to samodzielnie.

PIT krok po kroku a program do rozliczanie PIT

Podatnik może skorzystać z bardzo różnych sposobów wypełniania PIT. Może wypełniać PIT przy pomocy formularzy elektronicznych czy interaktywnych. Najbardziej polecane jest jednak wypełnianie PIT przy użyciu programu do rocznych zeznań podatkowych. Jeśli skorzystamy przy tym z kreatora deklaracji tzw. PIT Asystenta, wypełnianie PIT krok po kroku będzie bardzo intuicyjne i proste.

Rozliczenie PIT – wybór formularza

Rozliczenie PIT krok po kroku wymaga wyboru właściwego formularza podatkowego. Najpopularniejszym drukiem jest PIT 37, bo to na nim rozliczają się osoby, które odprowadzają podatek za pośrednictwem płatnika. Jeśli osiąga się inne przychody nie mieszczące się w zakresie PIT 37, należy wybrać np. PIT 36.

Rozliczenie PIT krok po kroku a uzupełnienie danych osobowych

Rozliczanie PIT-u 37 lub 36 krok po kroku to również konieczność naniesienia danych osobowych podatnika. Jeśli decydujesz się na wspólnie rozliczenie z małżonkiem, uzupełnij również jego dane. Konieczne jest też użycie prawidłowego identyfikatora podatkowego. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług będzie to numer PESEL.

PIT krok po kroku a określanie źródła przychodów

Jak w takim razie rozliczyć PIT 11 krok po kroku? Rozliczenie PITu krok po kroku dobywa się poprzez określenie wysokości osiągniętych przychodów. Możesz to zrobić na podstawie PIT 11 dostarczonego przez pracodawcę. Jeśli posiadasz kilka PIT 11, musisz wprowadzić je wszystkie do programu.

Rozliczanie PITu krok po kroku a ulgi

Ustawodawca przewidział szereg ulg i odliczeń, z których może skorzystać podatnik. Pozwalają one na znaczące obniżenie kwoty odprowadzanego podatku. Jedną z najbardziej popularny ulg jest ulga na dziecko, którą można odliczyć do 25 roku życia dziecka bez względu na ilość posiadanych dzieci. Warunkiem jest jednak określona kwota dochodów po odliczeniu składek, która nie może przekroczyć 112 tys. złotych.

Rozliczenie PIT online krok po kroku nie jest skomplikowane. Mamy nadzieję, że już wiecie jak rozliczyć PIT przez Internet krok po kroku i samodzielne rozliczanie PITów krok po kroku nie sprawi Wam najmniejszego problemu.

Jak wypełnić PIT przez internet krok po kroku? Krótka instrukcja obsługi PIT-Asystenta

W celu szybkiego i prawidłowego przygotowania zeznania podatkowego w programie PIT Projekt można skorzystać z opcji asystenta lub zdecydować się na wersję aplikacji bazującą na aktywnych deklaracjach. Jednak to dzięki pomocy asystenta rozliczenie PIT 2021 będzie wyjątkowo wygodne i pozwoli uniknąć jakichkolwiek pomyłek. W tej wersji programu użytkownik musi jedynie wypełnić pola, które kolejno pojawiają się na ekranie. Proces uzupełniania deklaracji PIT krok po kroku znacznie ułatwiają również wskazówki i instrukcje, które są proponowane przez interaktywnego PIT-Asystenta w miejscach mogących budzić wątpliwości. Dodatkowo użytkownik może wybrać niektóre dane z rozwijanych list, co znacznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu – asystent posiada np. bazę zawierającą wykaz Urzędów Skarbowych (właściwą placówkę należy wybrać na podstawie swojego adresu zamieszkania, a nie zameldowania). Asystent PIT na bieżąco wskazuje także pomyłki w zeznaniu i sygnalizuje konieczność ich poprawienia – wszystkie dane można w każdej chwili zmienić, a obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna. Przejrzysty interfejs zwiększa komfort wynikający z używania programu i sprawia, że realizacja corocznego obowiązku podatkowego krok po kroku nie zajmuje wiele czasu. Ponadto asystent bazuje na najnowszych wytycznych zdefiniowanych na gruncie prawa podatkowego, dlatego użytkownicy nie muszą się obawiać, że ich deklaracja nie będzie dostosowana do aktualnych regulacji. Nie trzeba również samodzielne zapoznawać się z zagadnieniami podatkowymi, które nie zawsze są w pełni klarowne i łatwe w interpretacji.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć PIT za 2020 krok po kroku? W jaki sposób upewnić się, że PIT został poprawnie złożony?

Deklarację PIT 2020 można nie tylko uzupełnić przez internet, ale również złożyć ją za pomocą narzędzi online. Przesłanie PIT-a do Urzędu Skarbowego wymaga potwierdzenia swoich danych m.in. poprzez wprowadzenie informacji z zeszłorocznego zeznania (można też posłużyć się e-podpisem). Rozliczanie PIT w ten sposób cieszy się coraz większą popularnością – wszystkie formalności można szybko dokończyć z domu, bez konieczności wizyty w urzędzie i długiego oczekiwania w kolejce na możliwość przekazania deklaracji. Dzięki temu, że rozliczenie PIT krok po kroku jest możliwe przez internet, coroczny obowiązek podatkowy stał się o wiele mniej problematyczny. Po przesłaniu zeznania do wybranego urzędu skarbowego należy upewnić się, że rozliczanie PITu krok po kroku przebiegło pomyślnie. Świadczy o tym status wysyłki – jeśli formularz uzyskał status „200”, formalności zostały ukończone prawidłowo. W takim przypadku trzeba pobrać i zarchiwizować (np. w chmurze lub poprzez wydruk) Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dokument zostanie wygenerowany automatycznie w sytuacji poprawnego złożenia deklaracji. Jeśli jednak PIT otrzyma status „414”, należy dokonać jego ponownej weryfikacji, ponieważ status ten oznacza, że PIT nie został przyjęty w US. Pomyłki wynikają zwykle np. z błędnego podania numeru PESEL czy wpisania nieprawidłowych danych z ubiegłorocznego zeznania. Po naniesieniu korekt trzeba zapisać UPO i oczekiwać na ewentualny zwrot podatku.

Jak rozliczyć PIT krok po kroku za pomocą programu? O czym trzeba pamiętać?

Składanie zeznania podatkowego przez internet ma wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, które pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Warto skupić się przede wszystkim na takich kwestiach jak m.in.:

  • Termin dostarczenia deklaracji do Urzędu Skarbowego – zarówno osoby, które chcą złożyć PIT w wersji tradycyjnej (papierowej), jak i płatnicy preferujący tryb online muszą przestrzegać tego samego terminu składania formularzy PIT. Najpopularniejszy druk PIT-37 należy złożyć do końca kwietnia, ale nie warto czekać z przesłaniem dokumentu do ostatniego dnia. Lepiej przygotować deklarację wcześniej i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów mieć czas na ich wyjaśnienie.
  • Poprawne uzupełnienie danych osobowych i przeniesienie kwot z PIT-11 – o to, jak wypełnić PIT 11 krok po kroku muszą martwić się przedsiębiorcy wystawiający dla swoich pracowników ten formularz. Osoby, które otrzymały dokumentację od firmy są natomiast zobowiązane do uważnego przeniesienia danych do swojego rozliczenia, a następnie ich odpowiedniego przeliczenia. Drugą kwestię znacznie ułatwia pomoc asystenta PIT, który skutecznie podpowiada, jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku i sam wykonuje wymagane obliczenia. Dane muszą jednak zostać wprowadzone przez użytkownika samodzielnie – warto to zrobić starannie, by uniknąć błędów w zeznaniu.
  • Archiwizacja dokumentacji – należy zarchiwizować wszystkie dokumenty, na podstawie których została w danym roku przygotowana deklaracja podatkowa. Wymóg ten dotyczy również Urzędowego Poświadczenia Odbioru, potwierdzającego poprawność przesłania zeznania do Urzędu Skarbowego. Formularze trzeba przechowywać w bezpiecznym miejscu zazwyczaj przez 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego).

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?