BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybór programu do rozliczeń
Wybrany artykuł

Program PIT z kreatorem

Podatnicy korzystający z programu do rocznych rozliczeń podatkowych mogą wypełniać swoje zeznanie, korzystając z aktywnych formularzy bądź też z kreatora. Jeśli szukasz takie programu, to dobrze trafiłeś, bo PIT Program to idealny program pit z kreatorem, dzięki któremu bez problemu rozliczymy swój pit. Sprawdź sam, jak wygląda wypełnianie pitu z PIT Asystentem w programie PIT Projekt.

Jak działa kreator PIT Projekt?

Kreator jest dostępny zarówno w wersji online, jak i desktop programu PIT Projekt. Jeśli chcemy wypełnić pit przy użyciu kreatora, nie musimy instalować oprogramowania na swoim komputerze, możemy skorzystać z programu pit z kreatorem przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej z dostępem do sieci. Podczas uruchomiania PIT Projekt użytkownik jest proszony o wskazanie opcji, z której chce skorzystać. Może wypełniać deklarację z PIT Asystentem – wypełnianie zeznania odbywa się poprzez odpowiedź na kilka prostych pytań PIT Asystenta, a może też skorzystać z Aktywnych Formularzy, zwłaszcza gdy jest zaawansowanym użytkownikiem. Druga opcja wiąże się z koniecznością samodzielnego wypełniania PIT bezpośrednio na aktywnym formularzu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wypełnianie zeznania z kreatorem jest dużo prostsze, dlatego też większość użytkowników korzysta właśnie z tej opcji. Pierwsze pytania Asystenta dotyczą sposobu opodatkowania. Użytkownik musi określić czy rozlicza się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko a może w sposób przewidziany dla wdów i wdowców. Konieczne jest również wskazanie celu składania deklaracji, czyli czy to jest nowe zeznanie w danym roku podatkowym, a może już jego korekta. PIT Asystent do prawidłowego wypełniania zeznania wymaga określenia źródła dochodów. W zależności od tego, czy podatnik prowadzi działalności gospodarczą bądź też nie, wypełnia się inną deklarację podatkową. PIT Asystent na tym etapie pomaga więc w doborze właściwego formularza do rozliczeń.

Kreator będzie wymagał podania danych osobowych podatnika oraz osoby, z którą podatnik się rozlicza. Konieczne jest wskazanie imienia, nazwiska, numeru PESEL bądź NIP, daty urodzenia czy miejsca zamieszkania. W dalszym etapie wypełnia PIT przez program pit z kreatorem, użytkownik musi wskazać ilości i rodzaj posiadanych formularzy (np. PIT 11). Wszystkie dane muszą być przeniesione do kreatora. Użytkownik nie musi dokonywać samodzielnie odliczeń, program sam uzupełni je w odpowiednie pola na formularzu deklaracji rozliczeniowej. Program PIT Projekt uwzględnia również ulgi i odliczenia, wystarczy, że podatnik wskaże te, do których ma prawo. Kreator pozwala również na przekazanie 1,5% podatku wybranej OPP.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?