BAZA WIEDZY

Kategoria:
Twój e-Pit
Wybrany artykuł

E-deklaracja pit online

E deklaracja PIT, za pomocą której podatnicy rozliczają się z osiągniętych dochodów, to co roku jeden z najpopularniejszych sposobów rozliczania się z fiskusem. Część użytkowników uważa jednak, że złożenie deklaracji przez Internet bywa skomplikowane i mogą się pojawiać problemy. Omówimy najczęstsze błędy podczas składania PIT online.

E-deklaracja PIT – Status 412

Status wysyłki informuje nas, czy deklaracja PIT online została właściwie dostarczona do systemu urzędu skarbowego. Przy prawidłowym przesłaniu deklaracji wyświetla się status 200 oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Może się jednak tak zdarzyć, że otrzymamy status 412. Będzie to oznaczało negatywną weryfikację wynikającą z niezgodności danych autoryzujących z danymi w dokumencie. Przyczyn otrzymania statusu 412 może być kilka. Najczęściej błąd wynika z niezgodności NIP, numeru PESEL, daty urodzenia, nazwiska czy pierwszego imienia. Wpisywane są w pola autoryzujące dane współmałżonka. Warto też sprawdzić czy korzystna się z aktualnej wersji programu oraz, czy to przypadkiem nie wada samej aplikacji e-deklaracje online.

E-deklaracja PIT – Status 414

Status 414 również oznacza weryfikację negatywną. E-deklaracje PIT online wymagają podczas wysyłki wpisania dokładnych danych autoryzujących. Nie dopuszczalne są błędy w nazwisku, imieniu czy dacie urodzenia. Choćby jedna literówka przekreśla cały proces. Należy więc sprawdzić, czy nie popełniło się błędów podczas przenoszenia do sekcji danych weryfikacyjnych. PESEL lub NIP musi być odpowiednio wprowadzony. Data powinna posiadać prawidłowy format w formularzu. Status 414 może być również wynikiem błędnego wpisania kwoty przychodu z zeznania. PIT online e-deklaracje wymaga wpisywania przychodów z zeszłego, a nie obecnego roku podatkowego. Nie zaokrąglamy kwoty do pełnych złotówek i nie sumujemy przychodów obojga małżonków.

E-deklaracja PIT – Status 411

Status 411 dokumentu informuję nas, że w systemie została już złożona e deklaracja PIT pod takim identyfikatorem podatkowym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie autentyczności deklaracji i osoby przesyłającej. Prawidłowo wypełnioną deklaracje PIT online można przesłać do urzędu skarbowego tylko raz. Próby wysłania kolejnej deklaracji na ten sam identyfikator podatkowy zakończą się pojawieniem statusu 411. Istnieją jednak sytuację, gdy musimy poprawić wcześniej wysłane zeznanie podatkowe. Sam też urząd skarbowy może poprosić nas o wprowadzenie korekty w zeznaniu. W takim przypadku złóż deklarację PIT online i jako cel złożenia deklaracji zaznacz opcję „korekta” w pozycji „Cel złożenia formularza”.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari