BAZA WIEDZY

Kategoria:
Ulgi podatkowe
Wybrany artykuł

Jak odliczyć darowiznę na Kościół od podatku?

Darowizna na cele kultu religijnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób, które chcą się przyczynić do pomocy potrzebującym i rozwoju lokalnych społeczności. Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość osób zastanawia się, jak odliczyć darowiznę na Kościół od podatku? Zapoznając się z treścią poniższego artykułu, dowiesz się, czy darowizny przekazywane na cele religijne, mogą być uwzględnione w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Darowizna na kościół a odliczenie od podatku – podstawowe informacje

Darowizna na cele kultu religijnego to przekazanie środków finansowych, rzeczy materialnych lub usług na rzecz działalności związanej z praktykowaniem religii. Cele te obejmują m.in.:

  • Budowę, remont i utrzymanie obiektów sakralnych – kościołów, kaplic, klasztorów czy cmentarzy.
  • Zakup wyposażenia – np. instrumentów muzycznych, mebli liturgicznych, sprzętu do prowadzenia nabożeństw.
  • Organizację wydarzeń religijnych – mszy, pielgrzymek, rekolekcji.
  • Wspieranie duchownych – np. poprzez fundusze na ich utrzymanie czy edukację.
  • Działania charytatywne – jeśli są prowadzone w ramach organizacji religijnych.

Darowizny, które są przekazywane na działalność różnego rodzaju instytucji i zgromadzeń o charakterze religijnym, można podzielić na dwie kategorie. Obie umożliwiają otrzymanie ulgi podatkowej. Przekazywanie darowizny na cele kościelne jest uzależnione od jej charakteru, a także rodzaju i wartości. Darowizny na kościół mogą dotyczyć różnych celów. Jednakże odliczenia od dochodu są związane są z taką formą darowizn, które zostały przekazane na cele kultu religijnego bądź też na cele charytatywno-opiekuńcze do placówek i instytucji kościelnych, prowadzących tego typu działalność. Dokonanie darowizny na cele kościelne powinno być prawidłowo udokumentowane, dlatego też najlepiej jest przekazywać je w formie przelewów, zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Czy darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Oczywiście!

Jak odliczyć darowiznę na Kościół od podatku w rocznym zeznaniu?

Wykonana darowizna na cele kultu religijnego może być odliczona od dochodu, jeśli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Odliczenie to nie może być jednak wyższe niż 6% łącznego dochodu podatnika. Przekazanie darowizny na cele kościelne może stanowić przesłankę do obniżenia podstawy opodatkowania. Wszystko zależy od dochodów podatnika, a także kwoty, jaka została przekazana. Jeśli podatnik zdecydował się na przekazanie 6% dochodu na cele kościelne, to w konsekwencji jego podatek obliczany jest według I- ego stopnia skali, czyli 12% i obniżany o 6% dochodu danej osoby. Warto pamiętać, iż dochód stanowi kwotę brutto wynagrodzenia po jej obniżeniu o wszelkiego rodzaju koszty uzyskania przychodów.

Darowizna na cele kultu religijnego, a ta przekazywana na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła

Innym rodzajem darowizny, która również upoważnia do odliczenia jej od podatku, jest ta, przekazywana na cele charytatywno-opiekuńcze do placówek kościelnych, zajmujących się prowadzeniem tego typu działalności. Darowizna na kościół, która nie jest przekazana na cele kultu religijnego, lecz jako wspomożenie działalności opiekuńczej i charytatywnej, jest wyłączona z podstawy opodatkowania. Dlatego też, tego rodzaju darowizny mogą być odliczane w całości. Kluczową kwestią jest prawidłowe interpretowanie rodzaju darowizny. Przelew na budowę kościoła traktowany jest na przykład jako darowizna na cele kultu religijnego. W takim przypadku stosuje się ograniczenie do 6% dochodu podatnika. Z kolei, przelew na utrzymanie kościelnego ośrodka pomocy dla osób bezdomnych lub niepełnosprawnych, jest uważany za darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła.

Darowizna na cele kultu religijnego – odliczenie od podatku i uznawane przez fiskus instytucje kościelne i wyznaniowe

Darowizny na cele kultu religijnego mogą być przekazywane i w późniejszym czasie rozliczane w zeznaniu podatkowym, jeśli trafiają one do instytucji, które są legalnie zarejestrowane w Polsce i działają zgodnie z literą prawa. Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła stanowią podstawę do ich rozliczenia w zeznaniu podatkowym, jeśli przekazano je do konkretnych instytucji kościelnych, do których należy między innymi:

  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny,
  • Kościół Zielonoświątkowy,
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów,
  • Kościół Polskokatolicki,
  • Kościół Katolicki Mariawitów,
  • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny,
  • Kościół Chrześcijan Baptystów,
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego,
  • Kościół Ewangelicko-Reformowany,
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski,
  • Kościół Katolicki.

Przekazanie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze do kościoła innego, niż te wymienione powyżej, nie może być podstawą do rozliczenia podatku w zeznaniu za poprzedni rok kalendarzowy.

Darowizny na cele kościelne mogą stanowić podstawę do odliczenia ich w rocznym zeznaniu podatkowym. Datki na cele dobroczynne na kościół są podstawą do otrzymania ulgi, którą można odliczyć od kwoty osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym.

Podsumowanie

Darowizny na cele kultu religijnego to forma wsparcia finansowego, materialnego lub rzeczowego dla organizacji religijnych, obejmująca m.in. budowę kościołów, działania charytatywne czy organizację wydarzeń. W Polsce można je odliczyć od podatku dochodowego, pod warunkiem odpowiedniej dokumentacji. Szczegóły znajdziesz w poradniku rozliczenie PIT. Skorzystaj z prostego programu do rozliczania PIT i uwzględnij darowizny w deklaracji!

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?