BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć od podatku?

Ulga termomodernizacyjna jest niebywale atrakcyjnym narzędziem podatkowym, które pozwala właścicielom domów jednorodzinnych na zmniejszenie kosztów związanych z modernizacją energetyczną budynków. Dzięki niej możliwe jest znaczące zniwelowanie zobowiązań podatkowych poprzez odliczenie wydatków poniesionych na poprawę efektywności energetycznej.

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to nic innego jak ulga podatkowa, która umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na prace związane z polepszeniem efektywności energetycznej budynku. Obejmuje ona wiele działań, które mają na celu znaczące zniwelowanie zapotrzebowania na energię cieplną.

Ulga termomodernizacyjna – od kiedy obowiązuje?

Ulga termomodernizacyjna weszła w życie już dość dawno, bo 1 stycznia 2019 roku na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku. Od tego czasu właściciele domów jednorodzinnych mają możliwość odliczania kosztów poniesionych na termomodernizację.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: ulga termomodernizacyjna – dla kogo, to musisz wiedzieć, że z ulgi tej mogą skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, które są już oddane do użytku. Obejmuje to również budynki w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej. Warto pamiętać o tym, że ulga nie dotyczy nieruchomości będących dopiero w trakcie budowy.

Co można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ulga termomodernizacyjna obejmuje bardzo szeroki zakres prac i materiałów. Jeśli zadajesz sobie pytanie: ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć, to musisz wiedzieć, że obejmuje ona chociażby ocieplenie ścian, dachów czy płyt balkonowych. W ramach ulgi termomodernizacyjnej przewidziana jest też wymiana pieca na kocioł kondensacyjny gazowy lub na paliwa spełniające wymagania ekologiczne, a także zakup i montaż systemów ogrzewania elektrycznego. W uldze termomodernizacyjnej można odliczyć też pompy ciepła i panele fotowoltaiczne oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Działania te mają na celu zatroszczenie się o stan naszej planety oraz zachęcenie do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Czy ocieplenie domu można odliczyć od podatku?

Tak, jednym z najważniejszych elementów, które da się odliczyć, jest ocieplenie domu. Dotyczy to zarówno ocieplenia ścian, dachów, jak i fundamentów.

Czy rolety zewnętrzne można odliczyć od podatku?

Rolety zewnętrzne mogą być odliczone w sytuacji, kiedy to są integralną częścią systemu polepszającego efektywność energetyczną budynku.

Czy wymianę okien można odliczyć od podatku?

Oczywiście, wymiana okien na energooszczędne modele jest jednym z wydatków kwalifikujących się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wiele osób zastanawia się, czy można odliczyć wymianę okien od podatku, natomiast na szczęście jest to w pełni możliwe.

Ulga termomodernizacyjna – jak obliczyć?

Ulga jest obliczana na bazie faktur dokumentujących poniesione wydatki. Warto pamiętać o tym, że możliwe jest odliczenie 100% wydatków poniesionych w trakcie przedsięwzięcia, aczkolwiek maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 złotych na jedną osobę. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zrealizowano wydatki, dołączając załącznik PIT/O.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Maksymalna kwota odliczenia wynosi dokładnie 53 000 zł na osobę. Jeżeli wydatki były ponoszone przez małżonków, każdy z nich ma prawo odliczyć do 53 000 zł, pod warunkiem że mają faktury wystawione na własne imię.

Czyste powietrze – co można odliczyć?

Program Czyste Powietrze pozwala na dodatkowe dofinansowanie kosztów związanych z termomodernizacją. W ramach tego programu przewidziana jest chociażby wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, montaż systemów odnawialnych źródeł energii, a także ocieplenie budynków. Można łączyć tę dotację z ulgą termomodernizacyjną, pamiętając jednak, że odliczeniu podlegają wyłącznie koszty pokrywane z własnej kieszeni.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari