BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

Składka ZUS – ile wynosi i jak się ją oblicza?

Ile wynosi składka ZUS i od czego zależy jej wysokość? To pytanie, które najczęściej zadają sobie przedsiębiorcy, którzy muszą opłacać te składki co miesiąc. Jest to jednak również przedmiot zainteresowania osób zatrudnionych na umowę o pracę, gdyż składki są częścią ich wynagrodzenia. W tym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania: ile wynosi składka zdrowotna ZUS czy ile wynosi miesięczna składka ZUS na ubezpieczenie społeczne. Przyszłych przedsiębiorców z pewnością zainteresuje też, ile wynosi minimalny ZUS. 

Co składa się na składkę ZUS?

Składka ZUS składa się z kilku elementów: składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej, chorobowej oraz zdrowotnej. Dla przedsiębiorców istnieje też możliwość dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wartości te różnią się w zależności od podstawy wymiaru, która może być różna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zatrudnionych na umowę o pracę czy zlecenie.

Składka ZUS – ile wynosi i jak ją obliczyć?

Dla prowadzących działalność to, ile kosztuje ZUS, jest zmienne dla różnych osób. Aby obliczyć składkę, należy znać swoją podstawę wymiaru. Następnie, stosując aktualne stawki procentowe dla poszczególnych ubezpieczeń, obliczamy wysokość składek. Jeśli nie jesteś uprawniony do ulg i opłacasz składki na ubezpieczenie od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego to podstawą wymiaru (za styczeń-grudzień 2024) jest 4694,40 zł. Dla osób wpłacających składki od preferencyjnej podstawy nie niższej niż 30% podstawą jest 1272,60 zł (styczeń-czerwiec 2024) i 1290 zł (lipiec-grudzień 2024). Wysokość procentowa składek to:

  • emerytalna 19,52%,
  • rentowa 8%,
  • wypadkowa 1,67%,
  • chorobowa 2,45%,
  • FP i FS 2,45% (osoby korzystające z „ulgi na start” nie opłacają tej składki).

Czyli w 2024 roku osoba na „dużym ZUS-ie” płaci w sumie 1600,32 zł składek na ubezpieczenie społeczne (lub 1485,31 zł bez dobrowolnego chorobowego). A ile wynosi minimalny ZUS? Czyli obowiązkowa kwota, którą muszą opłacać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą? Dla osoby na „małym ZUS-ie” jest to 402,65 zł (lub 371,47 zł bez chorobowego). Jeśli korzystasz z ulgi „mały ZUS plus”, wysokość składek zależna jest od przeciętnego miesięcznego dochodu z działalności gospodarczej za poprzedni rok.

Ile wynosi składka zdrowotna ZUS?

Składka zdrowotna to ważna część opłat wnoszonych do ZUS. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jej wysokość zależy od sposobu opodatkowania. Dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej jest to 9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności), dla rozliczających się podatkiem liniowym 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności). W 2024 roku jest to nie mniej niż 381,78 zł. Osoby, które wybrały kartę podatkową płacą 9% podstawy wymiaru składki stanowiącej kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. Czyli w 2024 roku płacą stałą stawkę 381,78 zł. Dla osób rozliczających się ryczałtem jest to 9% z uwzględnieniem progów:

  • Przychody do 60 000 zł – składka 419,46 zł (tj. 9% podstawy wymiaru składki),
  • Przychody powyżej 60 000 do 300 000 zł – składka 699,11 zł (jw.),
  • Przychody powyżej 300 000 zł – składka 1258,39 zł (jw.).

Podsumowanie

Składki ZUS są zależne od wielu czynników. Dla bardziej szczegółowych informacji oraz do rozliczeń rocznych polecamy skorzystać z narzędzi takich PIT w chmurze, które pomogą uporać się z wszelkimi zobowiązaniami podatkowymi i ubezpieczeniowymi w łatwy oraz przystępny sposób. Z nami PIT 2023 rozliczysz i skorygujesz bez problemu!

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?