BAZA WIEDZY

Kategoria:
Twój e-Pit
Wybrany artykuł

W jaki sposób wysłać PIT przez Internet

Jeszcze kilka lat temu podatnik chcąc się rozliczyć z osiągniętych dochodów w danym roku podatkowym, musiał udać się osobiście do urzędu skarbowego. Często wiązało się to z określonym wyrzeczeniem. Trzeba było wygospodarować czas na dojazd, stanie w kolejce oraz samą wizytę. Złożenie PITu było czasochłonne i męczące. Skutek był taki, że wiele osób odwlekało złożenie deklaracji na ostatnią chwilę, uznając to za jeden z przykrych obowiązków podatkowych. Dziś można wysłać PIT online bez wychodzenia z domu. W jaki sposób wysłać PIT przez Internet? Poniżej krótki poradnik.

Wysyłka PIT przez Internet w programie PIT Projekt

Organ podatkowy dopuszcza dwie drogi przesyłania PIT-u przez Internet. Pierwsza, za pomocą dedykowanego programu do rozliczenia deklaracji podatkowych tj. PIT Projekt. Wystarczy że, podatnik przeniesie dane z posiadanych informacji podatkowych do poszczególnych formularzy programu, a ten sam uzupełni końcową deklarację. Gotowy PIT można wysłać korzystając z opcji w programie „wyślij e-deklarację”. Wysyłka wiąże się koniecznością wprowadzenia danych autoryzacyjnych (PESEL, kwota dochodu z deklaracji z poprzedniego roku podatkowego). Dzięki temu zabezpieczeniu organ podatkowy ma pewność, że PIT został sporządzony przez samego podatnika. Przy prawidłowym dostarczeniu PITu wyświetlany jest status 200 oraz generowane jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Podczas wysyłki deklaracja może otrzymać status 414, co będzie oznaczało błędy wysyłki ze względu na negatywną weryfikację danych autoryzacyjnych. W takiej sytuacji użytkownik musi jeszcze raz powtórzyć całą procedurą przesyłania zeznania. Wysyłka PITu jest możliwa zarówno w wersji na komputer programu PIT Projekt, jak i wersji online w przeglądarce internetowej, konieczne jest jednak posiadanie dostępu do sieci.

Wysyłka PIT w usłudze Twój e-PIT

Drugim sposobem wysyłki deklaracji jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe jest dostępne po zalogowaniu w serwisie podatki.gov.pl. Konieczne jest logowanie do systemu przez uwierzytelnienie logowania bądź logowanie z użyciem profilu zaufanego. W usłudze Twój e-PIT znajduje się propozycja zeznania, którą należy uzupełnić o przysługujące ulgi oraz określić sposób rozliczenia się z fiskusem (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, dla osób samotnie wychowujących dzieci). Wysyłka nie wymaga dodatkowego uwierzytelniania. Podatnik po prawidłowym przesłaniu deklaracji w usłudze otrzymuję Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ma również możliwość pobrania i wydrukowania PITu w formacie .pdf.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari