BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

Usługa Twój e-PIT

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e- PIT to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób objętych obowiązkiem rocznego rozliczenia z fiskusem. Dzięki temu programowi możliwe jest automatyczne wygenerowanie PIT- 37.

Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników ogromne ułatwienie, które polega na automatycznym generowaniu rocznego zeznania dla osób fizycznych na podstawie danych uzyskanych od zatrudniających ich pracodawców. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała program Twój e-PIT, w którym możliwe jest automatyczne rozliczenie PIT 37 w terminie do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. Usługa ta zwalnia podatników z obowiązku samodzielnego rozliczania swojego rocznego zeznania podatkowego. Korzystanie z programu Twój e-PIT jest bardzo proste i wiąże się jedynie z obowiązkiem zalogowania się na dedykowane każdemu podatnikowi konto, w celu weryfikacji poprawności swoich danych. Zawarte w programie automatyczne naliczenia umożliwiają również skorzystanie z przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń, a także zmianę sposobu rozliczania. Automatyczne wygenerowanie PIT – 37 wiąże się także z przyspieszeniem należnego zwrotu podatku na konto, wskazane przez podatnika w przypadku stwierdzonej nadpłaty.

Usługa Twój e- PIT – doskonałe rozwiązanie dla zdecydowanej większości podatników

Z usługi Twój e-PIT może skorzystać zdecydowana większość podatników, na których ciąży obowiązek składania rocznych deklaracji. Do portalu mogą zalogować się wszystkie osoby, które rozliczają się na podstawie otrzymanych od swoich pracodawców PIT-ów 8C i PIT- 11. Według sporządzonych przez Ministerstwo Finansów statystyk, szacuje się, że automatyczne wygenerowanie pit-37 możliwe jest w przypadku aż 82% podatników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia czy umowy o dzieło. W niedalekiej przyszłości planowane jest objęcie tym programem wszystkich osób, na których spoczywa obowiązek składania deklaracji podatkowej. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych kilku lat nie będzie potrzeby samodzielnego wypełniania zeznania rocznego, ponieważ wszystko będzie odbywało się automatycznie w wersji elektronicznej. Udogodnienie to, z pewnością rozwiąże wiele problemów dotyczących nieterminowego składania zeznań podatkowych lub też utrudnień, związanych z otrzymaniem PIT- 11 lub 8C. Wszystkie deklaracje PIT-37 rozliczane dzięki usłudze Twój e-PIT, są przygotowywane wyłącznie na podstawie danych otrzymanych od pracodawców.

Szybszy zwrot podatku dzięki e- deklaracji złożonej z pomocą usługi Twój e- PIT

Procedura, którą jest automatyczne rozliczanie PIT -37 w usłudze Twój e-PIT, wiąże się z uproszczonym trybem przyjmowania i weryfikacji otrzymanych zeznań podatkowych. Dzięki temu podatnik oszczędza swój czas i środki finansowe, które musiałby wydać na korzystanie z pomocy biur rachunkowych i doradców podatkowych. W przypadku jakichkolwiek korekt lub też nieprawidłowości pojawiających się w otrzymanym przez pracownika PIT- 11, program Twój e-PIT automatycznie powiadomi także każdego posiadacza konta o potrzebie złożenia stosownego wyjaśnienia do macierzystego urzędu skarbowego. Usługa Twój e- PIT cieszy się ogromną popularnością. Według opublikowanych danych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w 2019 roku, dzięki Twój e-PIT zarejestrowano rekordową ilość e-deklaracji, która wynosiła aż 16 milionów. Oznacza to, że prawie 40% osób zatrudnionych, które otrzymały PIT-11 lub 8C od swojego pracodawcy, zdecydowało się na skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Według statystyk znacznie przyspieszyło to również zwrot nadpłaty podatku – o prawie 60%. Dzięki temu większość osób otrzymała należną im nadwyżkę podatku, nawet w przeciągu 30- 60 dni od daty złożenia e- deklaracji PIT 37.

Korzystanie z usługi Twój e-PIT jest bardzo proste i umożliwia szybkie sprawdzenie naniesionych na deklaracji danych osobowych. Dzięki temu prawidłowe rozliczenie i złożenie PIT- 37 nie wymaga prawie żadnego zaangażowania ze strony podatnika.

 

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?