Roczne zeznanie podatkowe można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, korzystając z właściwych formularzy papierowych, ale można również skorzystać z elektronicznych sposobów złożenia deklaracji (zwanych e-deklaracjami).
Ministerstwo Finansów, tworząc system e-deklaracje zadbało o to, aby wysyłka deklaracji drogą elektroniczną była bezpieczna. W celu zapewnienia bezpieczeństwa udostępniło podpis elektroniczny, który oparty jest na unikatowych cechach podatnika, czyli:
Ponadto podatnik musi wskazać kwotę przychodu w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składa e-deklaracje. Podane cechy służą do weryfikacji w systemie centralnym i jednocześnie do ustalenia tożsamości składającego rozliczenie.
Do komunikacji pomiędzy wysyłającym e-deklaracje, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz korekt tych e-deklaracji opatrzonych podpisem elektronicznym, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących, a w systemie e-deklaracje wykorzystany jest szyfrowany kanał komunikacji uniemożliwiający podsłuch transmisji danych. Dodatkowo Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom informację o sposobie weryfikacji integralności przesyłanych danych.
Oprócz tego istnieje mechanizm dotyczący bezpieczeństwa przesyłania dokumentów. Jest nim zabezpieczenie kanału komunikacji pomiędzy komputerem użytkownika, a systemem Ministerstwa Finansów za pomocą standardu SSL v.3, który jest powszechnie używany do zabezpieczania transakcji elektronicznych, np. w bankowości i instytucjach finansowych.
Zasada wskazywania urzędu skarbowego dla zeznania PIT składanego przez Internet przy użyciu „danych autoryzujących” (podpis elektroniczny zapewniającym autentyczność e-deklaracji i podań oparty na danych autoryzujących) jest taka sama jak dla dokumentów składanych w formie papierowej. Oznacza to, że podobnie jak na wersji papierowej rozliczenia PIT, tak samo za pomocą interaktywnych formularzy podatkowych dostępnych w programie do wypełniania deklaracji podatnik wskazuje urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania. Oto droga, jaką pokonuje wysłane przez podatnika rozliczenie PIT, aby znaleźć się we właściwym urzędzie skarbowym.
Wypełniona i zatwierdzona e-deklaracja, trafia do aplikacji e-podatki, gdzie dokonywana jest analiza formalna wypełnionego formularza. Następuje weryfikacja pod kątem autentyczności dokumentu, integralności, faktyczności złożonego podpisu, zgodności danych z informacjami znajdującymi się w Krajowej Ewidencji Podatnika. Po zakończeniu tego etapu sprawdzony formularz trafia do Centralnego Rejestru Dokumentów. W tym momencie system generuje informację potwierdzającą rejestrację przesłanych dokumentów. Jednocześnie podatnik otrzymuje ważny numer referencyjny dokumentu, który pozwoli w późniejszym czasie na wglądu w stan realizacji jego sprawy.
W końcowym etapie formularz dzięki Platformie Integracyjnej dociera do właściwego Urzędu Skarbowego, w którym dokonywana jest jego rejestracja w systemie Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Zatem, podatnik ma pewność, że wysłana przez niego e-deklaracja, trafi do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Są to deklaracje podatkowe, które podmioty gospodarcze mogę wysyłać drogą elektroniczną. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych formularzy PIT-37 wypełnianych ręcznie i co roku korzysta z nich coraz więcej osób. System istnieje od 2008 roku i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce uczynić proces składania zeznania podatkowego krótszym i mniej problematycznym.
E-deklaracje to rozwiązanie, które zostało wprowadzone nie tylko po to, by ułatwić życie podatników, ale również zracjonalizować wydatki administracji publicznej związane z informatyzacją, a także rozwinąć infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju.
System e-deklaracje umożliwia między innymi:
Każdy płatnik / podatnik, który ma dostęp do Internetu i posiada obowiązek rozliczenia swojego dochodu w urzędzie skarbowym. Formularz deklaracji podatkowej wypełnia się online lub za pomocą specjalnego programu, a system znacznie usprawnia wypełnianie i rozliczanie PIT. Warto wiedzieć, że chcąc rozliczyć się z urzędem skarbowym poprzez e-deklaracje, nie trzeba posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego – wystarczy w odpowiednim miejscu na formularzu elektronicznym, wpisać kwotę przychodu, którą podatnik zadeklarował na formularzu 2 lata wstecz.
Jest to bardzo proste – podstawą jest oczywiście posiadanie dostępu do Internetu oraz systemu Windows.
System sam obliczy podatek i naniesie wszystkie kwoty w prawidłowe miejsca na formularzu PIT-37 – jest to proste, szybkie i skuteczne!
E-deklaracje to rozwiązanie niezwykle korzystne przede wszystkim dla podatników, którzy dzięki temu systemowi:
To jednak nie wszystko – e-deklaracje to również znakomite rozwiązanie w kontekście administracji państwowej i całego kraju. Z licznych zalet i korzyści warto wspomnieć chociażby o:
Jak najbardziej, ponieważ jest to rozwiązanie niezwykle wygodne w obsłudze i znacznie ułatwiające życie. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni dla siebie program do rocznych rozliczeń podatkowych albo platformę online, wypełnić wszystkie dane w oparciu o PIT 11 i wysłać deklarację do wybranego przez siebie urzędu skarbowego. Rozliczanie PIT nigdy nie było takie proste.
Nie tego szukałeś?
Nic prostszego! Znajdziesz tu przykładowe rozwiązania wraz z tutorialem. Wybierz rodzaj rozliczenia i poznaj możliwości programu Twój E-Pit Projekt.
LUB WYPEŁNIJ ONLINE