Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia w naszym kraju, szczególnie wśród studentów, freelancerów i osób podejmujących pracę dorywczą. W związku z tym sporo osób zastanawia się, czy z umowy zlecenia jest obowiązek rozliczania PIT oraz jaki podatek trzeba odprowadzić od uzyskanych dochodów. Jak jest w praktyce? Czy z umowy zlecenia jest PIT?
Czy z umowy zlecenia jest PIT?
Warto pamiętać o tym, że dochody uzyskane z umowy zlecenie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że osoby realizujące pracę na podstawie umowy zlecenie powinny odprowadzić odpowiedni podatek dochodowy, a także złożyć deklarację PIT w przyjętym terminie. Co ważne, obowiązek ten dotyczy zarówno zleceniobiorców, jak i zleceniodawców, którzy pełnią rolę płatnika podatku. Wiele osób o tym zapomina, sądząc, że PIT nie jest obligatoryjny dla osób pracujących na umowę zlecenie, lecz jest to mit.
Umowa zlecenie – jaki PIT?
Rozliczenie umowy zlecenie odbywa się przeważnie na bazie formularza PIT-37, który przeznaczony jest dla osób uzyskujących dochody za pośrednictwem płatnika, a więc swojego pracodawcy, zleceniodawcy lub innego podmiotu odpowiedzialnego za pobór zaliczek na podatek. Jeśli zadajesz sobie pytanie, umowa zlecenie – jaki PIT wypełnić, to warto wiedzieć, że PIT-37 jest właściwym formularzem dla większości osób pracujących na zlecenie, które nie realizują działalności gospodarczej. W przypadku, kiedy to umowa zlecenie jest zawierana w ramach działalności gospodarczej, dochody rozliczane są na zasadach ogólnych, a podatnik musi na własną rękę wyliczyć zaliczki na podatek oraz rozliczyć je w rocznej deklaracji, najczęściej na formularzu PIT-36. Tego typu sytuacje są jednak rzadsze, dlatego też w większości przypadków odpowiedni będzie PIT-37. PIT za umowy zlecenie jest bardzo ważny, dlatego też warto o nim pamiętać, aby rozliczać się w prawidłowy sposób.
Umowa zlecenie – jaki podatek?
Umowa zlecenie – jaki podatek należy odprowadzić? Musisz wiedzieć o tym, że przychody z umowy zlecenie są opodatkowane według skali podatkowej, co oznacza, że stosuje się podstawową stawkę 12% do momentu przekroczenia progu podatkowego. Jeśli zastanawiasz się, jaki podatek od umowy zlecenia obowiązuje u nas, to musisz wiedzieć, że po przekroczeniu progu dochodu wynoszącego 120 000 złotych w roku podatkowym stawka wzrasta do 32%. Podatnik może również zdecydować o złożeniu wniosku o pobór zaliczek według stawki 32%, jeżeli spodziewa się przekroczenia progu już w trakcie danego roku. Zaliczki na podatek dochodowy są pobierane przez płatnika, który odprowadza je na konto urzędu skarbowego. Od podstawy opodatkowania odlicza się dodatkowo składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, co ewidentnie obniża kwotę należnego podatku.