BAZA WIEDZY

Kategoria:
Twój e-Pit
Wybrany artykuł

Który urząd skarbowy obsługuje moją sprawę?

Zastanawiasz się czasami, jaki Urząd Skarbowy może Ci pomóc rozwikłać kwestie podatkowe? Ewentualnie, który Urząd Skarbowy przyjmie Twoją deklarację PIT? Wbrew pozorom są to bardzo ważne pytania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zidentyfikować odpowiednią placówkę.  

Jak sprawdzić swój Urząd Skarbowy?

Podatnik ma obowiązek składać każdego roku deklarację podatkową, we właściwym terminie i na aktualnym druku. Ważne jest również to, żeby złożył ją do właściwego Urzędu Skarbowego. Jeśli rozliczasz się po raz pierwszy lub ostatnio przeprowadziłeś się i zadajesz sobie pytanie: pod który Urząd Skarbowy podlegam, to jesteś w dobrym miejscu. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzić, który Urząd jest właściwy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do Urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub miejsca jej pobytu, jeśli nie ma stałego miejsca zamieszkania. Polski Ład wprowadził jednak małą zmianę w tych warunkach. Wcześniej, ważne było miejsce zamieszkania podatnika na dzień 31 grudnia (ostatni dzień roku podatkowego), aktualnie należy brać pod uwagę stan w dniu składania deklaracji. Jeśli przed złożeniem formularzy podatkowych przeniosłeś się za granicę, składasz swój PIT do Urzędu Skarbowego, który był właściwy ze względu na ostatnie miejsce Twojego zamieszkania.

Podobnie w przypadku małżonków, którzy mieszkają razem – składają PIT do najbliższego im US. Jeśli nie mają wspólnego adresu, rozliczają się w Urzędzie najbliższym miejsca zamieszkania jednego z nich. Z kolei w przypadku spółki, która nie ma osobowości prawnej, właściwy Urząd określa się ze względu na adres siedziby spółki (jeśli jest to adres przynajmniej jednego wspólnika) lub wskazuje go jeden ze wspólników.

Złóż deklarację przez Internet

Składając deklaracje, warto rozważyć użycie PIT w chmurze, dzięki któremu możesz złożyć PIT do swojego Urzędu Skarbowego bez konieczności wychodzenia z domu! Ułatwia i przyśpiesza to wypełnienie tego obowiązku. A może musisz wprowadzić korektę PIT 2023? Również możesz zrobić to za pośrednictwem programu. Dzięki niemu masz pewność, że wszystkie rubryki zostaną wypełnione poprawnie, nie będzie błędów obliczeniowych, a sam formularz dotrze do Urzędu na czas.

Podsumowanie

Przygotowując deklarację podatkową, musisz zadbać o poprawne wypełnienie i terminowe złożenie dokumentu. Istotne jest jednak również, aby złożyć ją we właściwym Urzędzie Skarbowym. Na szczęście jego znalezienie nie jest takie trudne. Właściwym US jest ten, który obejmuje miejsce Twojego zamieszkania. Aby upewnić się, czy dobrze wybrano placówkę, można wejść na stronę danego Urzędu i sprawdzić, czy nasz adres podlega danej instytucji. Wybierając komfort i wygodę, możesz też złożyć deklarację przez Internet, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wyeliminować konieczność wizyty w Urzędzie.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari