BAZA WIEDZY

Kategoria:
Twój e-Pit
Wybrany artykuł

Ile wynosi składka zdrowotna i jak ją obliczyć?

Ile wynosi składka zdrowotna? Od czego zależy jej wysokość oraz jak ją obliczyć? W związku z licznymi zmianami wprowadzanymi przez rząd w ostatnim czasie są to zagadnienia, które mogą budzić wątpliwość. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Składka zdrowotna – co to jest?

Składka zdrowotna to jedna z obowiązkowych składek, którą opłacają przedsiębiorcy oraz pracownicy. Dzięki temu możemy bezpłatnie korzystać z dostępnych dla nas świadczeń zdrowotnych. W 2022 roku zmienił się jednak sposób jej wyliczania. Ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne aktualnie? Co należy brać pod uwagę przy jej wyliczaniu?

Składka zdrowotna – ile procent podstawy wymiaru mamy wpłacić do ZUS?

Ile wynosi ubezpieczenie społeczne? Wprowadzone zmiany sprawiły, że teraz najważniejszym kryterium ustalania wartości składki zdrowotnej jest wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania. Istotna jest również forma prawna działalności. Dlatego wysokość składki zdrowotnej przedstawia się następująco:

  • skala podatkowa/podatek liniowy – to ile procent wynosi składka zdrowotna, zależy od osiągniętego dochodu. Osoby opodatkowane według skali odprowadzają 9% podstawy wymiaru składki, a opodatkowani podatkiem liniowym – 4,9%. W obu przypadkach nie może to być mniej niż 381,78 zł miesięcznie,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wysokość zależy od przychodów oraz wysokości aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS (9% podstawy wymiaru składki). Osoby o przychodzie poniżej 60 tys. zł zapłacą w 2024 roku 419,46 zł, między 60 a 300 tys. zł – 699,11 zł, a osoby o przychodzie powyżej 300 tys. zł zapłacą 1258,39 zł,
  • karta podatkowa – wysokość składki jest stała i uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obowiązuje (9% podstawy wymiaru składki), czyli w 2024 roku składka będzie wynosić 381,78 zł.

Poprawne obliczenia w PIT

Wraz ze zmianami podatkowymi, zmienił się również sposób rozliczania składki zdrowotnej:

  • podatek liniowy – roczny limit odliczenia to 8700 zł zapłaconych składek, o które pomniejszamy dochód do opodatkowania,
  • ryczałt ewidencjonowany – pomniejszenie przychodu o 50% zapłaconych składek,
  • karta podatkowa – pomniejszenie podatku o 19% zapłaconych składek.

Jeśli zależy Ci na tym, aby w Twojej dokumentacji podatkowej wszystko się zgadzało i nie było w niej błędów obliczeniowych, warto wypełnić PIT w chmurze. Program uwzględni wprowadzone przez Ciebie dane np. z PIT od pracodawcy i dokona niezbędnych rachunków. Wypełniając pit 2023 oraz kolejne musisz mieć pewność, że wszystkie składki i koszty zostały uwzględnione zgodnie z przepisami.

Podsumowanie

Składka zdrowotna jest to zagadnienie, które budzi emocje wśród właścicieli firm oraz pracowników. Dzięki wprowadzonym przez rząd zmianom, jej wysokość jest teraz zróżnicowana i zależy od sposobu opodatkowania. Warto śledzić przepisy na bieżąco, aby mieć pewność, że poprawnie odprowadzamy składki do ZUS.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?