BAZA WIEDZY

Kategoria:
Twój e-Pit
Wybrany artykuł

Jak wypełnić PIT-2?

Musisz wypełnić PIT-2 – co to za deklaracja? Znajomość przepisów prawa podatkowego może być prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli samodzielnie wypełniasz PIT-2. Co to takiego i jak wypełnić ten dokument, by uniknąć problemów w Urzędzie Skarbowym? Odpowiadamy!

PIT-2 – co to takiego?

PIT-2 był dotychczas drukiem, który wypełniał pracownik dla swojego pracodawcy. Oświadczenie to było konieczne do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik oświadczał wówczas, że ma pełne prawo korzystać z ulgi podatkowej z uwagi na niepobieranie dodatkowych świadczeń – na przykład emerytury, renty czy też nieosiągania dochodów z działalności gospodarczej. Tak było do końca 2022 roku; od 1 stycznia 2023 roku, mamy do czynienia ze zmianą nazwy dokumentu. Pełna nazwa PIT-2 to  „Oświadczenia/Wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”. 

To niejedyna zmiana. W obowiązującym od 2023 roku dokumencie podatnik może podać dowolną ilość informacji, jakie mogą mieć wpływ na ustalenie zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku kwoty zmniejszającej podatek, z ulgi tego typu mogą korzystać obecnie podatnicy związani:

  • umową zlecenie lub umową o dzieło
  • umową o zarządzanie przedsiębiorstwem, 
  • kontraktem menedżerskim, 
  • prawem majątkowym, 
  • emeryturami i rentami z zagranicy (tu PIT-2A),
  • praktykami absolwenckimi lub stażem uczniowskim (PIT-2A).

Do tej pory PIT składało się jeszcze przed rozpoczęciem pracy w danym miejscu; obecnie można złożyć ten wniosek również w trakcie trwania roku. Ważną informacją jest również fakt, że PIT-2 obowiązuje do odwołania – pracownik nie musi wcale składać takiego dokument rokrocznie

Oświadczenie PIT-2 – jak wypełnić?

Żeby wszystko przebiegło zgodnie z prawem, kieruj się naszymi wskazówkami:

  • najpierw wpisz swój identyfikator podatkowy, czyli NIP,
  • następnie w odpowiednie pola wpisz swoje dane osobowe oraz miejsce zamieszkania,
  • podatnika interesuje kilka rubryk zależnie od tego, z jakiego źródła posiada dochody,
  • po zaznaczeniu odpowiednich opcji, można już śmiało składać dokument.

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 12% dochodu pracownika, jednakże w przypadku przekroczenia przez pracownika kwoty 120.000 zł od początku roku, stawka podatku może wzrosnąć do 32%.

Wiesz już, jak wypełnić PIT-2. Wzór, który może rozjaśnić Ci znacznie więcej, znajdziesz bez trudu na stronie Ministerstwa Finansów

Szukasz opcji, która znacząco ułatwi Ci rozliczenia podatkowe? Współpraca z naszą firmą będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Proponujemy profesjonalne narzędzie, które rozliczy za Ciebie wszelkie niezbędne dokumenty. Sprawdź proponowany przez nas PIT w chmurze i przekonaj się, jak wiele Ci ułatwi! Jeśli przeraża Cię PIT 2023 i poszukujesz profesjonalnej pomocy w uporaniu się z całym rozliczeniem – jesteśmy tu dla Ciebie!

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari