BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wybór programu do rozliczeń
Wybrany artykuł

Rozliczenia podatkowe przez internet

Podjęcie pierwszej pracy wiąże się licznym obowiązkami, ale również prawami, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Wszystko za sprawą dochodu, czyli nowo zarobionych pieniędzy. To od niego musimy odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Istnieje kilka sposobów na rozliczenie PIT. Jednym z najszybszych i najbardziej polecanych jest rozliczenie elektroniczne PIT.

Czym jest PIT?

Słowo PIT to skrót od ang. Personal Income Tax, określający podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustawodawca przewiduje różne sposoby opodatkowania, a co za tym idzie różne stawki podatkowe. W zależności od kategorii dochodów stawki podatkowe wynoszą od 8,5 do 32%. PIT-em określane jest także samo rozliczenie roczne, w którym wykazuje się należny podatek. W zależności o rodzaju dochodów są różne PIT-y. Najpopularniejsze to PIT-37, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 czy PIT-39. Istnieją również załączniki, w których wyodrębnione są ulgi obniżające podatek oraz ściśle określone dochody.

Rozliczenia podatkowe przez Internet

Podatnik chcąc rozliczyć się z fiskusem ma prawo skorzystać z kilku dróg złożenia zeznania. Może to zrobić osobiście – składając PIT w urzędzie, wysyłając formularz pocztą bądź też zdecydować się na rozliczenie z urzędem skarbowym przez Internet. Te ostatni sposób jest najbardziej polecany osobom, które po raz pierwszy rozliczając się z fiskusem. Dlaczego? Rozliczenie podatku przez Internet odbywa się dzięki specjalistycznemu programowi podatkowemu tj. PIT Projekt. Można go zainstalować u siebie na komputerze lub skorzystać z wersji online programu. Nasza praca będzie ograniczała się tylko do wprowadzenia określonych danych z posiadanych przez nas formularzy czy określenia przysługujących nam ulg. Program sam dokona wszystkich niezbędnych obliczeń. Nie będziemy musieli posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy. W przypadku wątpliwości zawsze możemy skorzystać z porad zawartych w Bazie Wiedzy. Warto też pamiętać, że rozliczenia podatkowe przez Internet nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości odbywa się na podstawie wprowadzonych danych osobistych oraz określenia kwoty przychodu z zeszłorocznej deklaracji. Oczywiste jest, że podatnik, który po raz pierwszy rozlicza się z urzędem, nie będzie miał takiego przychodu, dlatego w polu weryfikacyjnym wpisuję liczbę „0”.

Warto korzystać z rozliczenia online, gdyż to bardzo prosty i wygodny sposób. Unikniemy podróży do urzędu skarbowego czy stania w kolejkach w drodze do złożenia deklaracji. Deklaracji online to także szybszy zwrot podatku rozliczanego przez internet. Urząd skarbowy otrzymuję naszą deklarację w kilka sekund od wysłania.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari