BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT online
Wybrany artykuł

Jak złożyć e-deklaracje

E-deklaracja to nic innego jak elektroniczna wersja tradycyjnej deklaracji papierowej złożona do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Złożenie deklaracji PIT przez Internet wbrew pozorom nie jest takie trudne, zwłaszcza że można to zrobić na kilka sposobów. Ogólnodostępne są również poradniki o tym, jak złożyć e deklarację.

Jak złożyć deklaracje PIT przez Internet?

Formularze elektroniczne

Złożenie e-deklaracji jest możliwe przez formularze elektroniczne. Dostępne są one na stronie Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl. w postaci: formularzy interaktywnych – do pobrania i wypełnienia w formacie PDF oraz formularzy online dostępnych w postaci kreatora ułatwiającego wypełnienie i złożenie deklaracje. Niezbędne jest jednak zainstalowanie oprogramowania Adobe Reader w najnowszej wersji oraz wtyczki plug-in. Musimy też zapoznać się z instrukcją użytkowania – wypełniania interaktywnych formularzy deklaracji. Bez odpowiedniej wiedzy będziemy mieli problem z wypełnieniem PIT przez formularze interaktywne. To rozwiązanie nie jest polecane osobom, które nie mają w tym wprawy lub robią to pierwszy raz. Brak jest kreatora, który poprowadzi nas krok po kroku przez poszczególne etapy wypełniania deklaracji. Złóż deklarację PIT online przez formularze interaktywne, tylko wtedy, jeśli naprawdę wiesz jak samodzielnie wypełnić i wysłać deklarację.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop

Aplikacja e-Deklaracje Desktop to narzędzie, dostępne na stronie Ministerstwa Finansów, które umożliwia tylko osobom fizycznym wysyłanie drogą elektroniczną deklaracji. Aplikacja działa na systemach Windows, Linux oraz Mac. Do pracy z aplikacją wymagane jest zainstalowanie aktualnego środowiska uruchomieniowego Adobe AIR, zainstalowanie wtyczki do przeglądarek internetowych Adobe Flash Player oraz programu do odczytu dokumentów PDF Adobe Reader. Aplikacja działa na podobnej zasadzie co druki interaktywne. Jeśli pewnie czujesz się w obliczeniach i wiesz jak wypełniać deklarację, złóż deklaracje PIT (np. PIT-37) przez Internet za pomocą aplikacji e-Deklaracje Desktop.

Program do rozliczania PIT

Jeśli szukasz najprostszego rozwiązania, niewymagającego specjalistycznej wiedzy, złóż PIT przez Internet przez specjalistyczny program do rozliczania e-deklaracji tj. PIT Projekt. Złożenie deklaracji podatkowej przez Internet z PIT Projekt jest bardzo intuicyjne. Wystarczy, że przepiszesz dane z posiadanych PIT 11, a program sam dokona za ciebie wszystkich niezbędnych obliczeń. Odpowiednie kwoty zostaną przeniesione do gotowego formularza. Złóż e-deklaracje korzystając z opcji „wyślij”. Nie musisz posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wystarczy, że podasz prawidłowe dane autoryzujące.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari