BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT – podstawy
Wybrany artykuł

Wypełnianie pit

Samodzielne wypełnianie PITu może nastręczyć pewnych wątpliwości i nie chodzi tutaj tylko o kwestie rachunkowe. PIT do wypełnienia znajdziemy w programie PIT Projekt, a wprowadzone wartości zostaną automatycznie obliczone. Problemem może okazać się określenie sposobu opodatkowania czy wysokości przysługującej ulgi. Dlatego poleca się wypełnianie PIT przez internet wraz z PIT Asystentem.

Wypełnianie PITu online – wybór odpowiedniego formularza

Wypełnianie PITu przez Internet wygląda identycznie jak wypełnianie PIT za pomocą wersji instalacyjnej na komputer. Wypełnianie PITów online nie niesie ze sobą żadnego ryzyka związanego z dostępem do naszych danych osób nieuprawnionych. Wypełnianie PIT online rozpoczyna się od wprowadzenia danych osobowych. Wypełnianie PITu wiąże się także z koniecznością wyboru właściwego formularza podatkowego i tutaj zazwyczaj pojawiają się pomyłki. Warto, więc zanim zaczniemy wypełnianie PIT-u przypomnieć sobie, jakie druki PIT przeznaczone są dla konkretnych grup podatników. PIT-37 przeznaczony jest dla pracowników etatowych oraz wszystkich podatników, którzy osiągają dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych. Natomiast wypełnianie PITów 36 jest obowiązkiem podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych. Dotyczy to między innymi przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

Wypełnianie PIT – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe wypełnienie PITu 37 wymaga wpisania właściwego identyfikatora podatkowego. Jest nim PESEL lub NIP. Nie można się jednocześnie posługiwać dwoma numerami w stosunku do Urzędu Skarbowego. Warto pamiętać, że wypełnienie PIT to także wyboru sposobu opodatkowania. Podatnik może rozliczać się wybierając jeden z sześciu możliwych wariantów. M.in. przysługuje mu rozliczenie indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy w sposób, jaki jest przewidziany dla osób, które samotnie wychowują dzieci. Instrukcja wypełniania PIT wyjaśni nam, który sposób opodatkowania będzie dla nas odpowiedni. Wypełnianie PIT wiąże również z określeniem przysługujących nam ulg. Ustawa przewiduje szereg ulg oraz odliczeń, z których może skorzystać podatnik. Warto o nich pamiętać, bo zmieszają one ostateczną kwotę podatku dochodowego przekazywanego do urzędu.

Sam widzisz, że rozliczenie PIT nie jest takie trudne. Wypełnij PIT przez Internet, a wypełniony PIT przekaż do urzędu skarbowego online. Im wcześniej, przekażesz fiskusowi wypełniony PIT, tym szybciej dostaniesz zwrot podatku.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari