BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT online
Wybrany artykuł

Jak sprawdzić status e-deklaracji: Kompletny przewodnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak sprawdzić status e-deklaracji? To prostsze niż myślisz! Najważniejsze to wiedzieć, gdzie i jak szukać. W tym wpisie omówimy, jak sprawdzić, czy e-deklaracja dotarła do urzędu skarbowego i została poprawnie zarejestrowana. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces, dzięki czemu zyskasz pewność, jaki jej status wysłanej przez Ciebie deklaracji.

Co to jest e-deklaracja?

E-deklaracja to elektroniczna forma deklaracji podatkowej, która osobom indywidualnym i podmiotem gospodarczym umożliwia składanie zeznań podatkowych online. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla podatników, jak i administracji podatkowej.

Osoby składające deklaracje nie muszą dojeżdżać do urzędu skarbowego, by złożyć papierową wersję PIT, tracąc czas i ponosząc koszty z tym związane. Zamiast tego mogą komfortowo wypełnić PIT online z domu lub miejsca pracy. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania. Współczesne technologie umożliwiają bezpieczne i pewne przesyłanie danych, co sprawia, że e-deklaracja staje się równie wiarygodna jak tradycyjna forma papierowa. Podatnik, korzystając z odpowiedniego systemu lub programu do rozliczeń PIT, może w prosty sposób wypełnić i przesłać swoje zeznanie, a także sprawdzić status jego rozpatrzenia czy dokonać ewentualnych korekt.

Z perspektywy administracji podatkowej, e-deklaracje znacząco przyspieszają proces przetwarzania danych oraz minimalizują ryzyko błędów wynikających z ręcznego wprowadzania informacji. Dzięki cyfrowemu formatowi deklaracji łatwiej jest również archiwizować dane oraz przeprowadzać różnego rodzaju analizy.

Jak sprawdzić status e-deklaracji?

Choć wysłanie elektronicznie PIT jest proste i intuicyjne, wiele osób dla pełnego spokoju woli się upewnić, że dokument został prawidłowo przyjęty i przetworzony przez urząd skarbowy. Nic w tym dziwnego, w końcu dotyczy to naszych finansów i zobowiązań podatkowych, które mają bezpośredni wpływ na naszą codzienną sytuację ekonomiczną. Jeśli więc wypełniłeś/łaś e-deklaracje i zastanawiasz się, jak sprawdzić status dokumentu, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Przedstawimy Ci krok po kroku, jak sprawdzić status wysłanej deklaracji PIT.

 • Wejdź na stronę Portalu Podatkowego.
 • Zaloguj się na konto użytkownika za pomocą swojego profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub wpisując swoje dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwota przychodów)
 • Po zalogowaniu na swoje konto kliknij zakładkę „Twój e-PIT” i potem przejdź do „Złożone Dokumenty”. Następnie wybierz konkretny rok. Status Twojej deklaracji będzie widoczny na liście dokumentów.

Co ważne możesz również korzystać z programu do rozliczeń PIT, aby sprawdzić status swojej deklaracji. Dzięki temu nie musisz odwiedzać strony internetowej urzędu skarbowego ani logować się na oddzielne platformy.

Statusy e-deklaracji

Status 200 sygnalizuje, że deklaracja została wypełniona prawidłowo i przyjęta. Taki PIT otrzymuje numer referencyjny i możliwe jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Istnieje jednak wiele innych oznaczeń, które możesz zobaczyć obok deklaracji. Najważniejsze to:

 • 100 – deklaracja nie została wysłana,
 • 101 – prośba o ponowne przesłanie dokumentu,
 • 102 – prośba o ponowne przesłanie UPO,
 • 300 – brak dokumentu,
 • 301 – dokument w trakcie przetwarzania (oczekuje na weryfikację),
 • 302 – dokument wstępnie przetworzony, który czeka na weryfikację z listą CRL,
 • 303 – weryfikacja podpisu,
 • 304 – weryfikacja pod względem duplikatów,
 • 305 – deklaracja nie została wysłana i trzeba zrobić to ponownie,
 • 401 – negatywna weryfikacja deklaracji,
 • 411 – w systemie jest już zeznanie z tym samym identyfikatorem podatkowym,
 • 414 – błędne dane identyfikacyjne (NIP, PESEL, data urodzenia itp.).

Pamiętaj, że wysyłka e-deklaracji może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni i nawet wiedząc, jak sprawdzić status deklaracji podatkowej możesz nie otrzymać oczekiwanego statusu od razu. Co jednak zrobić, gdy zauważysz błąd w Twojej e-deklaracji po jej wysłaniu? Nie martw się. Możesz złożyć korektę. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz we wpisie: jak zrobić korektę PIT

Podsumowanie

Wiedząc, jak sprawdzić status deklaracji PIT możesz w prosty i szybki sposób upewnić się, że wszystko zostało wykonane prawidłowo i że urząd skarbowy otrzymał Twoje zeznanie. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy zbliżają się terminy składania deklaracji lub jeśli oczekujesz zwrotu podatku. To bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich podatników

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari