BAZA WIEDZY

Kategoria:
Jaki PIT wypełnić
Wybrany artykuł

Jednoosobowa działalność gospodarcza a podatki: co warto wiedzieć?

Interesuje Cię jednoosobowa działalność gospodarcza – jaki PIT roczny należy składać? Zakładając własną firmę, jednym z elementów, które najbardziej interesują nowych przedsiębiorców, jest kwestia podatków. W tym artykule omówimy temat podatku dochodowego. Odpowiemy sobie na pytanie – jednoosobowa działalność gospodarcza, jaki PIT miesięczny i roczny należy składać?

Jednoosobowa działalność gospodarcza: jaki PIT miesięczny?

Składanie odpowiednich dokumentów podatkowych jest kluczowe do legalnego i poprawnego prowadzenia działalności. Dlatego jedno z najczęściej pojawiających się pytań to: jaki PIT powinna rozliczać osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą

Istotna jest forma rozliczanego podatku. Jeśli zdecydowałeś się na podatek na zasadach ogólnych, czyli popularną skalę podatkową, to będziesz składał PIT-36. Niektórzy przedsiębiorcy w ramach optymalizacji podatkowej wybierają podatek liniowy. W takim wypadku należy złożyć PIT-36L. A jeśli wybrałeś ryczałt jako formę rozliczania podatków, to będziesz składał PIT-28.

PIT-36 jednoosobowa działalność gospodarcza – gdzie się go wykorzystuje?

Większość osób kojarzy PIT z zeznaniami rocznymi. Należy ręcznie wypełnić dokumenty i złożyć je do urzędu skarbowego. Można to zlecić albo zająć się tym samodzielnie wykorzystując przeznaczone do tego programy.

Jednak zeznanie roczne, to nie jest jedyne miejsce, w którym świadomość płaconego PIT-u ma znaczenie. Każdy przedsiębiorca płaci podatki. Zaliczki na podatek dochodowy mogą być płacone co miesiąc lub co kwartał, w zależności od tego, na które rozwiązanie zdecyduje się właściciel firmy. Wykonując przelew do Urzędu Skarbowego, należy wybrać symbol formularza i płatności, to może być numer PIT, gdy płacisz podatek dochodowy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ryczałt, jaki PIT?

Ryczałt to forma opodatkowania, w której podatki nie są płacone od dochodów, lecz od przychodów. Dzięki temu jest chętnie wybierana m.in. przez tych przedsiębiorców, których działalność nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Dodatkowo od czasu Polskiego Ładu opodatkowanie ryczałtem pozwala także znacznie ograniczyć koszty ponoszone na składki ZUS. Osoby, które zdecydują się na ryczałt, muszą pamiętać o tym, że wypełniają formularz PIT 28.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: Jaki PIT roczny?

Każda osoba, która uzyskuje dochód, jest zobowiązana do złożenia zeznania rocznego. Od pewnego czasu osoby, które pracują, mają duże ułatwienie, bo wystarczy, że zalogują się do swojego konta w Urzędzie Skarbowym i zweryfikują poprawność danych w systemie. Jeśli ją potwierdzą, to nic nie muszą zrobić.

Natomiast przedsiębiorcy muszą samodzielnie wypełnić deklarację. Jak rozliczyć PIT prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni formularz, ten powinien być dostosowany do opodatkowania w firmie. Trzymamy się tego podziału, co wcześniej, czyli przypominając:

  • Skala podatkowa/zasady ogólne: PIT-36
  • Podatek liniowy: PIT-36L
  • Ryczałt: PIT-28

Zamiast uczyć się na pamięć tych wszystkich danych, możesz wykorzystać nasz program do rozliczeń PIT. Tam po prostu wypełniasz proste i intuicyjne dane, a na tej podstawie jest generowany gotowy dokument, który możesz wysłać do Urzędu Skarbowego.

Podsumowanie

Kwestie podatkowe w Polsce budzą wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Pamiętaj, że jeśli nie masz pewności w kwestiach podatkowych, księgowych lub prawnych, to najlepiej korzystać z pomocy specjalistów. Natomiast jeśli chcesz samodzielnie rozliczać PIT, a jednocześnie nie tracić czasu na zbędne formalności, to wykorzystaj nasz program i szybciej wypełnij dokument.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari