BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT – podstawy
Wybrany artykuł

Podatek hipotetyczny – poznaj definicję i zasady jego naliczania

W tym artykule odpowiemy na pytanie co to jest podatek hipotetyczny, z czym się on wiąże i jak się go wylicza. Niestety aktualna sytuacja na świecie i w kraju wpływa także na kwestie podatkowe polskich obywateli. Częste zmiany w przepisach powodują modyfikacje w rozliczeniach i sposobach wypełniania poszczególnych deklaracji. Pojawiają się nowe ulgi, inne są likwidowane, co wprowadza zamieszanie, utrudnia realizację obowiązku rozliczania się z dochodów.

Hipotetyczny podatek dochodowy

Skąd się wziął hipotetyczny podatek dochodowy w naszym systemie? Jest to odpowiedź rządu na likwidację ulgi dla klasy średniej. Pierwotnie została ona wprowadzona w ramach Polskiego Ładu. Dotyczyła osób osiągających przychody z umowy o pracę oraz działalności gospodarczej na zasadach ogólnych. Miała ona złagodzić zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku. Skorzystać z niej można było, gdy przychody wynosiły między 68 412 a 133 692 zł. Nie obejmowała jednak przychodów z umowy zlecenie, o dzieło czy działalności opodatkowanej podatkiem liniowym.

Druga wersja przepisów Polskiego Ładu zlikwidowała jednak tę ulgę, zmieniła też zasady wyliczania progów podatkowych. Okazało się, że to posunięcie nie było zbyt korzystne dla niektórych osób. Zwłaszcza że różne indywidualne sytuacje podatników pozwalały na łączenie tej ulgi z innymi ułatwieniami, co w efekcie było korzystniejsze nawet w porównaniu z obniżeniem progu podatkowego do 12%. Dlatego hipotetyczny podatek dochodowy miał być niejako zadośćuczynieniem dla tych, którzy stracili na takiej zmianie.

Podatek hipotetyczny za rok 2022

Jak działa główny mechanizm tego narzędzia? Gdy podatek należny za 2022 rok będzie wyższy niż hipotetyczny podatek należny za 2022 r. z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej oraz starych progów podatkowych, Urząd Skarbowy zwróci podatnikowi różnicę. Co ważne, nie trzeba wtedy składać żadnych wniosków, urząd zrobi to automatycznie. Jak więc sprawdzić podatek hipotetyczny za rok 2022?

Podatek hipotetyczny – kalkulator

Już wiesz, co to jest podatek hipoteczny — jak obliczyć jego wysokość? Ministerstwo Finansów do poprawnego wyliczania podatku hipotetycznego uruchomiło specjalny kalkulator. Podatnicy PIT spełniający kryterium przychodów mogą sprawdzić na nim wysokość swojego podatku hipotetycznego. Warto z niego skorzystać, jeśli osiąga się przychody ze stosunku służbowego, pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy czy prowadzonej działalności pozarolniczej. Jest to okazja do oszacowania wysokości zwrotu podatku.

Wykorzystaj do tego wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe z naszego programu do rozliczeń PIT, czyli PIT-37 lub PIT-36 za 2022 rok oraz jeśli otrzymałeś PIT-11 lub PIT-40A/11A za rok 2022. Pracownik urzędu skarbowego sam przeanalizuje umieszczone w PIT informacje, obliczy podatek, uwzględniając należne ulgi dla pracowników lub podatników prowadzących firmę, odliczenia małżonków, w przypadku działalności gospodarczej również koszty uzyskania przychodów (bez składek na ubezpieczenie społeczne, które umieszczono w kosztach), uwzględni też skalę podatkową stosowaną do 30 czerwca 2022 roku, czyli obliczy 17% podatku do 85,528 zł dochodu. Specjaliści w Ministerstwie oszacowali, że zwrot tego podatku sięgnie poziomu 17 mld zł.

Kiedy można spodziewać się zwrotu podatku?

Podsumowując, jeśli okaże się, że osoba, która złożyła zeznanie, zapłaciła większy podatek niż gdyby miało to miejsce przy wcześniejszych zasadach, otrzyma zwrot tej różnicy. Dzieje się to z urzędu, a podatnik otrzyma stosowną informację, czy wystąpiła w ogóle taka różnica, do 21 dni od złożenia deklaracji. Wypłata dokonywana jest w terminie do trzech miesięcy w przypadku, gdy deklaracja złożona została w formie papierowej oraz do 45 dni, gdy złożono ją w wersji elektronicznej. To kolejny argument za tym, aby korzystać z wygodnych i praktycznych programów online do rozliczania PIT!

Podsumowanie

Warto śledzić wszelkie zmiany podatkowe, aby uniknąć trudności z rozliczeniem deklaracji. Sięgnij po kalkulator dla podatku hipotetycznego, aby upewnić się, czy nie należy Ci się zwrot różnicy wpłaconych kwot. Może się okazać, że otrzymasz zwrot i podreperuje to znacznie Twoje finanse.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?