BAZA WIEDZY

Kategoria:
Wypełnianie PIT – podstawy
Wybrany artykuł

Rodzaje opodatkowania – przegląd najpopularniejszych form opodatkowania

Jakie są najpopularniejsze w Polsce formy opodatkowania działalności gospodarczej? To pytanie stosunkowo często pada z ust osób, które rozważają rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony od wybranej formy opodatkowania uzależniona jest wysokość podatków. Z drugiej zaś strony, wiele osób nie zna się na obowiązujących w Polsce przepisach podatkowych. To z kolei może okazać się źródłem różnego rodzaju problemów. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, czym tak naprawdę się one charakteryzują.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jeżeli chodzi o rodzaje opodatkowania działalności gospodarczej, do jednej z popularniejszych form należy forma ogólna. Jej niewątpliwą zaletą jest brak konieczności jej zgłaszania naczelnikowi urzędu skarbowego. Ponadto decydując się na tę formę opodatkowania, jest możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem, lub też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Istnieje również możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych. Jeżeli zaś chodzi o wysokość podatku, jeżeli jego podstawa wynosi do 120 tys. zł, jest to 12%. Powyżej natomiast wynosi on 32%.

Podatek liniowy

W przypadku tej formy opodatkowania wysokość podatku wynosi 19%, niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu. Aby z niej skorzystać, należy zgłosić się do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Decydując się na tę formę opodatkowania, nie można jednak skorzystać ze wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem, wykonywać pracodawcy w tym samym zakresie dla byłego pracodawcy, oraz korzystać z odliczeń, oraz ulg podatkowych. Wyjątek stanowią tutaj składki społeczne odprowadzane do zakładu ubezpieczeń społecznych oraz na terminale i zabytki. Jeżeli zaś chodzi o zaliczkę na podatek dochodowy, staje się ona obowiązkowa dopiero powyżej 1000 zł.

Ryczałt ewidencjonowany

Aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania, kluczowy jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Nie mogą z niej bowiem skorzystać osoby rozliczające się w ramach karty podatkowej, prowadzące apteki, świadczące usługi na rzecz byłego pracodawcy, prowadzące handel towarami akcyzowymi, prowadzące handel częściami samochodowymi, oraz zajmujące się obrotem dewizowym. Decydując się na tę formę, stawka podatku jest uzależniona od prowadzonej przez nas działalności, i może ona wynieść odpowiednio od 17 3%, podobnie jak w przypadku podatku liniowego, decydując się na ryczałt ewidencjonowany, również nie możemy wspólnie rozliczać się ze współmałżonkiem, ani również korzystać z ulg podatkowych.

Artykuły w tej kategorii

Nie tego szukałeś?

Przeczytaj również

Program do PIT

instalator .exe dla Windows
Wersja 5.0 / Rozmiar ok. 4MB
wypełnij online

Uruchom w przeglądarce na tablecie
IE, Chrome, FF, Safari