Czy przekazywać 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego?
Możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego została wprowadzona ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – art. 27, zgodnie z którym podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, może przekazać 1,5 % podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
1,5% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, jest to szczególna forma wsparcia finansowego, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie tylko i wyłącznie organizacji posiadającej status pożytku publicznego.
Należy zwrócić uwagę na to, że 1,5% nie jest ani darowizną, ani ulgą. Co istotne, przekazując 1,5% z rozliczenia PIT, podatnik nic nie zyska, ale też nic nie straci, ponieważ rozdysponowuje on jedynie kwotą, która i tak musiałaby trafić na rzecz Skarbu Państwa. W ten sposób podatnik może tylko bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. Zysk podatnika ma, więc w tej sytuacji wymiar moralny.
Jeśli podatnik nie zdecyduje się na przekazanie 1,5% organizacji pożytku publicznego, podatek trafi do wspólnej puli środków publicznych Państwa. Z prawno-podatkowego punktu widzenia podatnik nie dysponuje własnymi pieniędzmi, a więc nie ma to nic wspólnego z darowizną, którą podatnik dobrowolnie przekazuje z własnych środków finansowych.
Kto i na jakich zasadach może przekazać 1,5% podatku, określają odrębne przepisy, a konkretnie ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych.
1,5% podatku mogą przekazać dla organizacji o statusie pożytku publicznego rozliczający się w Polsce:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym również m.in. podatnicy, którzy uzyskują dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
- podatnicy rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i korzystają z liniowej, 19 %-owej stawki podatku.
Emeryci również mogą przekazać 1,5%, pod jednym jednak warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 rezygnując z pomocy ZUS w tym zakresie. Analogicznie zasada ta dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.
Zaznaczyć należy, że 1,5% nie mogą przekazywać osoby prawne, np. spółki, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe itd.
Aby przekazać 1,5% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, należy w programie PIT Projekt uzupełnić dwa pola deklaracji podatkowej, które są niezbędne:
- numer KRS organizacji pożytku publicznego oraz
- przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%.
Podatnik, przekazując określoną kwotę dla wybranej organizacji, nie może rozłożyć płatności, wskazując kilku organizacji, musi wybrać tylko jedną.
W deklaracji rocznej podatnik może również opcjonalnie zaznaczyć, w programie PIT-projekt pole wyrażenia zgody na przekazanie OPP: swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o przekazanej kwocie 1,5% podatku oraz jej przeznaczeniu, przez organizację pożytku publicznego, czyli cel szczegółowy. W ten sposób upoważnia on organy skarbowe do przekazania informacji o darczyńcy, które mogą posłużyć organizacji w celu podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty.